Ekonomi

Bu sezon Ordu kivisinde rekolte kaybı bekleniyor

Bu sezon Tarikat’ta kivi özellikle yaylalarda kayboluyor. Ayrıca kivinin fiyatı geçen yıl 6 liradan bu yıl 9 liraya yükseldi.

Ordu kivisinin bu sezon meyve vermesi bekleniyor

Türkiye’de Yalova’dan sonra en çok kivi üretiminin yapıldığı Ordu’da, yaklaşık 25 yıldır fındığın yanı sıra üreticiler için önemli bir geçim kaynağı olan kivide bu yıl ürün kayıpları bekleniyor.

KIWI’de tarımsal don var

Tarımsal don ve rüzgarın yüksek rakımlarda ürün kaybına neden olduğu, 90 gramın üzerindeki kivilerin kilogramı 9 liraya satılabileceği belirtiliyor.

Ordu kivisinde bu sezonda verim kaybı bekleniyor VİDEO

“Ekmek kayboldu”

Ordu Kivi Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar “Bu yıl kivi rekoltemiz geçen yıla göre biraz daha düşük, kivi ağırlıklı olarak kıyı bölgelerinde bulunur, ancak yüksek bölgelerde kivi yoktur. Bunun nedeni don ve rüzgardır. Geçen yıl yaklaşık 8 bin ton kivi vardı. Burada ve diğer illerde bu yıl verim düşük.

Taş

YALOVA ve BURSA’da düşük kivi rekoltesi bekleniyor

Yalova ve Bursa’da da düşük olduğu ve bu yıl kivi rekoltesinin düştüğü söyleniyor. “ dedim.

Taş

“PİYASA STRES YOK, FİYAT 9 LİRA HAZIRLANIYOR”

“Geçen yıl 90 gramın üzerine kilogram başına 6 lira ödedik ancak maliyet geçen yıldan bu yana önemli ölçüde arttı. Sanırım yüzde 30-40 fiyat artışı bekliyoruz. ” Uzunlar dedi ki: “Yalova Kivi Üreticileri Derneği 11 lira açıkladı ama sanırım 9 lira civarında olacak.

Taş

MAGAZİA İLE ÖNCEKİ ÜRÜN

Kivi, fındıktan daha çok tercih edilen bir üründür. 5 hektar araziden 15 ton kivi, 500 kilo kivi fındığı kaybediliyor. Yanında iş yok, fındıktan sonra bana iyi geliyor. Pazar sıkıntısı yok, yabancı ihracatçı arıyorlar ve kivi istiyorlar. “ açıklamalarda bulundu.

Taş

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu