Ekonomi

BM iklim krizine ayrılan fonların yetersizliğine dikkat çekti

BM raporu, yoksul ülkelerin ihtiyaç duyduğu iklim fonunun her yıl dört katının fosil yakıtlara harcandığını ve iklim krizine bugüne kadar verilen taahhütleri yetersiz bulduğunu kaydetti.

BM, iklim krizine ayrılan kaynakların yetersizliğine dikkat çekiyor

Birleşmiş Milletler (BM), iklim kriziyle mücadele için yoksul ülkelere her yıl dört kat daha fazla (423 milyar dolar) yardımın fosil yakıtlara harcandığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Ajansı (UNDP), petrol ve kömür gibi fosil yakıtların insan ve çevre üzerindeki etkilerine ilişkin farkındalığı artırmak için “Yok Olmayı Seç” kampanyasını başlattı.

Bir UNDP araştırmasına göre, yoksul ülkelerin iklim kriziyle mücadele için ihtiyaç duyduğu her 1 dolar için 4 dolar fosil yakıtların finansmanına harcanıyor.

Fosil yakıtlara yılda 423 milyar dolar harcanıyor, bu da gelişmekte olan ülkelerin iklim kriziyle mücadele etmesine yardımcı olmak için gereken miktarın dört katı.

İKLİM KRİZLE MÜCADELE İÇİN HER FİNANSMAN 100 MİLYAR DOLARLIK AÇIKLAMA

BM, gelişmekte olan ülkeleri iklim kriziyle mücadele için yılda 100 milyar dolar fon sağlamaya çağırıyor. Araştırmalar, fosil yakıtlardan elde edilen paranın herkesi koronavirüse karşı aşılayabileceğine veya dünyadaki aşırı yoksulluğu ortadan kaldırabileceğine işaret ediyor.

BM iklim krizine ayrılan kaynakların yetersizliğine dikkat çekiyor #1

FOSİL YAKITLARIN ÇEVRESEL MALİYETİ IMF’ye göre 6 trilyon dolar

Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre fosil yakıtların çevresel fiyatını hesaba katarsak bu değer 6 trilyon dolara çıkıyor.

FOSİL TEMELLERİ İKLİM KRİZİNİ ÖNLER

Araştırmalara göre fosil yakıtlara ayrılan bu kaynaklar iklim kriziyle mücadeleyi sekteye uğratmakla kalmıyor, toplumsal eşitsizlikleri de derinleştiriyor.

Gelişmekte olan ülkelerde, fosil yakıtlara yapılan kamu harcamalarının yaklaşık yarısı, nüfusun en zengin yüzde 20’sine hizmet ediyor.

YÜZYIL SONUNA KADAR KÜRESEL SICAKLIĞI 2 MERKEZİ DERECE ARTIRMA HEDEFİ

2015 Paris İklim Anlaşması’na göre, iklim değişikliğiyle mücadele için yüzyılın sonuna kadar küresel sıcaklık artışının 2 santigrat derecenin altında, hatta 1,5 santigrat derecenin altında tutulması gerekiyor.

BM, iklim krizine ayrılan kaynakların yetersizliğine dikkat çekiyor #2

MEVCUT TAAHHÜTLER HEDEFİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN YETERSİZ

Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın (UNEP) son raporuna göre, 2050 yılına kadar sıfır karbon hedefine ulaşmak için mevcut taahhütler, bir iklim felaketini önlemek için yeterli değil.

MEVCUT YÜKÜMLÜLÜKLERİYLE DÜNYA 2,7 DERECE SICAKLIK YÜKSELİYOR

Paris İklim Anlaşmasına taraf ülkelerin mevcut taahhütleriyle dünya, 2,7 derecelik bir sıcaklık artışına doğru ilerliyor.

SERA GAZI EMİSYONU 2030 YILINDA YÜZDE 55 AZALTILACAK

Uzmanlar, küresel sıcaklık artışını 1,5 santigrat derece ile sınırlamak için 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarının yüzde 55 oranında azaltılması gerektiğini söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu