Ekonomi

BM İklim Değişikliği Konferansı’nın gündemi, küresel sıcaklık artışının sınırlandırılması

26. COP, bu yıl 31 Ekim – 12 Kasım tarihleri ​​arasında Glasgow’da yapılacak. Dünya liderleri iklim değişikliğiyle mücadele için yeniden bir araya geliyor.

Küresel ısınmayı sınırlayan BM İklim Değişikliği Konferansı Gündemi

Küresel iklim değişikliğini önlemek için çözümler bulmak dünyanın ortak sorunu. Küresel sıcaklıkları sınırlamayı hedefliyor.

İskoçya’daki 26. BM İklim Değişikliği Konferansı (COP26), küresel sıcaklık artışını sanayi öncesi zamanlara kıyasla 1,5 santigrat derece ile sınırlamaya odaklanacak.

Konferanslarda liderler, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) uyarınca konuştu. “Tehlikeli iklim değişikliğini önlemek” ve küresel olarak yeni hedefler belirleyerek sera gazı emisyonlarını adil bir şekilde azaltmanın yolları hakkında.

DÜNYA LİDERLERİ ETKİNLİKTE BULUŞTU

Konferansın ilk günleri 120’den fazla dünya liderini bir araya getirecek. Liderler daha sonra ayrılacak ve koltuklarını başta çevre bakanları olmak üzere müzakereleri yönetecek üst düzey yetkililere bırakacak.

Konferansa yaklaşık 25.000 kişinin katılması beklense de, görüşmelerin 12 Kasım Cuma günü saat 18.00’de sona ermesi planlanıyor, ancak geçmiş deneyimler görüşmelerin Cumartesi ve Pazar gününe kadar süreceğini gösteriyor.

Küresel sıcaklık artışını kısıtlamak BM İklim Değişikliği Konferansı gündeminde 1 numara

KÜRESEL SICAKLIK ARTIŞINI 1,5 DERECE İLE SINIRLAMA HEDEFİ

Bu yılki konferans, küresel sıcaklık artışını sınırlamaya büyük önem veriyor. Bu konuda bir dönüm noktası olan 2015 Paris İklim Anlaşması’nda ülkeler, küresel sıcaklık artışlarını Sanayi Devrimi öncesi döneme göre “çok iyi” 2 derecenin altında tutma taahhüdünde bulundular ve bunu sınırlamak için çalışacaklarını belirttiler. 1.5 derece.

YENİ SÖZLER LÜTFEN

Bundan sonra tüm ülkelerden 1,5 derece hedefi doğrultusunda ulusal hedefler belirlemeleri istenecek. Bilim adamları, dünyanın bir buçuk yıllık hedefine ulaşmak için emisyonların 2030 yılına kadar 2010 seviyelerine göre yüzde 45, ardından 2050 yılına kadar sıfır emisyon azaltılması gerektiğini tahmin ediyor.

Küresel Sıcaklık Artışını Kısıtlama #2 BM İklim Değişikliği Konferansı'nın gündeminde

ÇİN, BREZİLYA, SUUDİ ARABİSTAN, RUSYA VE AVUSTRALYA’YA

Emisyonlarda en büyük paya sahip ülke olarak Çin’in lideri olan Xixing’in Glasgow’a gelmesi beklenmiyor. Ancak, Çin’in hala bir taahhütte bulunabileceğine inanıyorlar. Hsi, Çin’in 2020 yılına kadar 2060 yılına kadar sıfır net emisyona ulaşacağına söz verirken, analistler, Pekin uygulamasının sıcaklıkların 1,5 santigrat derecenin üzerine çıkmasına neden olabileceğini söylüyor. Çin’in yanı sıra, Suudi Arabistan, Rusya ve Avustralya dahil olmak üzere fosil yakıt üreticileri de taahhütlerini yeniden teyit etmekte isteksizler. Brezilya Amazon ormanlarını kesmeye devam ediyor.

SICAKLIK ARTIŞININ ETKİSİ

Paris İklim Anlaşması’nın bir parçası olan ve 1,5 derecelik sıcaklık artışının gezegen için ne anlama geldiğini derinlemesine incelemekle görevli Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli, 1,5 ila 2 derecelik bir farkın ciddi hasara yol açabileceğini tespit etti.

Buna göre 1,5 derecelik bir artış; Yükselen deniz seviyeleri, mercan resiflerine zarar verecek ve sıcak hava dalgalarında, kuraklıklarda, sellerde, daha şiddetli fırtınalarda ve diğer aşırı hava koşullarında artışa neden olacak, ancak 2 derecelik bir yükselmeden çok daha az etkili olacaktır.

Küresel Sıcaklık Artışını Kısıtlamak #3, BM İklim Değişikliği Konferansı'nın gündeminde

ÇİFTLİK GERİ KAZANIMIYLA KARBON ÜRETİMİ YENİDEN ARTIŞLANACAK

Sıcaklıklar şu anda sanayi öncesi seviyelerin 1.1-1.2 santigrat derece üzerinde seyrediyor ve koronavirüs kesintileri sırasında karbon üretimi düşse de, ekonomiler toparlandıkça ekonomiler yeniden yükseldi. 1.5 derece hedefine ulaşmak için küresel emisyonların yılda yüzde 7 oranında düşmesi gerekiyor.

Küresel Sıcaklık Artışının Sınırlandırılması #4 BM İklim Değişikliği Konferansı'nın gündeminde

TÜRKİYE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEDE LİDERLİĞİ VADEDİYOR

Paris İklim Anlaşması’nı Ekim ayı başında onaylayan Türkiye, 2053 net sıfır hedefine ulaşmak için bir zaman çizelgesi belirlemek üzere 2022’nin başlarında kapsamlı bir İklim Konseyi kuracak. Hindi; Enerji, tarım, sanayi, ulaşım dahil olmak üzere ekonominin tüm sektörlerinde güçlü politikalar izlemeyi ve iklim politikası gündemi doğrultusunda küresel iklim eyleminde liderlik etmeyi taahhüt ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eylül ayında BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, önlem alınmadığı takdirde 1,5 derecelik bir hedefin pek mümkün olmadığına dikkat çekmişti. “Bu nedenle, iklim değişikliğine neden olan sorunları ele almak için öncelikle tarihsel sorumluluğu olan ülkelerdir.” terimini kullandı.

Erdoğan şu değerlendirmeleri yaptı:Doğaya, havamıza, suyumuza, toprağımıza, toprağımıza en fazla zararı veren, doğal kaynakları acımasızca sömüren kim ise, iklim değişikliğiyle mücadelede de en büyük katkıyı o yapmalıdır. Geçmişten farklı olarak bu sefer kimsenin “Ben güçlüyüm, fatura ödemiyorum” demeye hakkı yok. Çünkü iklim değişikliği insanlar için oldukça adil. Avrupa-Asya, Amerika-Afrika, zengin-fakir farkı gözetmeksizin herkese eşit davranır.”

NE YAPALIM

1.5 derece hedefine ulaşmak için, 2050 yılına kadar karbondioksit ve diğer sera gazı emisyonlarını durdurmak esastır. Bu noktada fosil yakıtların yakılması, metan üreten tarım ve hayvancılık, ağaçların kesilmesi ve bazı endüstriyel işlemler ön plana çıkmaktadır.

Önlemler, büyük karbon yutakları görevi gören ormanların, turbalıkların ve sulak alanların çoğaltılmasını içerir.

Zirvede 1,5 derece hedefine ek olarak yoksul ülkelerin iklim hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak iklim finansmanı, karbon ve doğa temelli çözümlerin aşamalı olarak kaldırılması da ele alınacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu