Ekonomi

Bitlis’te Hizan fındığının hasadına başlandı

Fındık denilince akla Karadeniz gelse de Bitlis Hizan fındığı, aynı zamanda yetişen alana maddi katkı sağlıyor ve iç piyasada rağbet görüyor.

Bitlis'te Hizan fındığı hasadı başladı

Bitlis Hizan ilçesinde yetiştirilen fındığın fiyatları, iç piyasanın kalitesi ve tüketim ağı nedeniyle karadeniz fındığı fiyatlarından farklılık göstermektedir.

HİZAN İÇ PAZARDA KULLANILIYOR

Karadeniz fındığı ile tat ve yağ oranı bakımından rakip olan Hizan fındığı iç piyasada tüketilmektedir. Hizan İlçesine bağlı 9 ayrı köyde yetiştirilen fındıklar Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu illerinde pazarlanmaktadır.

350 EV YAŞAM KAYNAĞI

Hizan köylerinde 8 onarlık alanda yetişen fıstıklar köylüler tarafından toplanıp tasnif edilerek 350 hanenin geçim kaynağı oluyor.

YILDA 3 MİLYON LİRA GELİR

Köylülerin yılda ortalama 3 milyon lira kazandıklarını ifade eden köylüler, bu yılki verimden de memnun olduklarını söyledi.

Bitlis’te Hizan fındığı hasadı başladı ViDEO

Bitlis #1'de Hizan fındığı hasadı başladı

UZUN VADELİ VATANDAŞLARIN YARDIMINDAN MUTLU

Sabahın erken saatlerinde fındık bahçelerine giden köylüler, fındığı birlikte biçiyor. Fındık ağaçları uzun olduğu için uzun çubuklar kullanılır. Ağaçları bu çubuklarla deviren köylüler, ağaçtan fındığı toplarlar.

Bitlis 2'de Hizan fındığı hasadı başladı

1200 KİŞİ İSTİHDAM

Fındığın taban fiyatının üzerinde alıcı bulan Hizan Fındık, bölgede ayrıca 1.200 kişiye istihdam sağlıyor.

Bitlis 3'te Hizan fındığı hasadı başladı

Buna “NASAR BÖLGESİ” denir.

Fındık hasadına katılan Bitlis Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, “Hizan İlçesi Yaylacık Köyü Sarıbal Köyü’nde fındık hasadı başladı. Yöre halkı arasında bu bölgeye Nazar bölgesi denir. Türkiye’de Karadeniz’den sonra fındığın yetiştirildiği ender bölgelerden biridir. Hizan ilçemize bağlı 9 köyde fındık yetiştirilmektedir. 9 köyde 350 hane fındıkta yaşıyor. Bu bölgede fındık, 5.000 ila 500 yıllık bir alanda yetiştirilmektedir. Bu alanlarda fındık rekoltemizin 2021 yılına kadar 700 ton olacağı tahmin ediliyor. Bu yıl fındık hasadı iyi. Tarım ve Orman Bakanlığı geçtiğimiz günlerde fındığın taban fiyatını 27 lira olarak açıkladı. Bu alanda 8-9 çeşit fındık vardır. İkliminden dolayı kokusu, tadı, yağı ve aroması güzel olan çeşitleri vardır. Piyasadaki talep inanılmaz derecede yüksek. Bu bölgede üretilen fındıklarımız Türkiye ortalamasının biraz üzerindedir.

Bitlis'te Hizan fındığı hasadı başladı #4

BİTLİSBEN GAZZAMAG 30-32 LİRA

Bölgede üretilen fındıklar iç piyasada 30-32 lira civarında tüketiliyor. Ortaya çıkan fındığın 9 köyümüze yaklaşık 21 milyon liret katma değer katacağına inanıyoruz. Eşleri, çocukları ve kendileri ile birlikte fındık hasadı yapan bu alanda çalışan 1200 kişi, bir hafta önce başladıkları hasata 10-15 gün daha devam edecek. Görüldüğü gibi bu yıl verimli bir dönemden geçiyoruz. “ dedi.

Bitlis'te Hizan fındığı hasadı başladı #5

KARADENİZ KONUTLARINDAN DAHA KALİTELİ TİP

Yaylacık köy muhtarı, sonuç Bartu Fındıkta hasat mevsimi başladı, bu da bu bölgede 350 hanenin geçim kaynağı anlamına geliyor. Bu bölgede fındık hasadında çalışan kişi sayısı 1.000’den fazla, ortalama 700-750 ton ürün bekliyoruz. Siyah fıstık gibi yüksek kaliteli çeşitler. Elde edilen fındıklar bölgenin illeri olan Van, Diyarbakır, Bitlis ve Siirt’e satılmaktadır. Festival olarak başladığımız fındık hasadı bölgeye değer katıyor. Doğu Anadolu’nun güney kesiminde olduğumuz için fındık sadece bu bölgede yetiştirilmektedir. Uzun yıllardır bu bölgede fındık var. “ dedim.

Bitlis #6'da Hizan fındığı hasadı başladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu