Ekonomi

Bitcoin’in kullanım alanı artıyor

Yeni gelişmeler ve fiyatlandırma ile hemen her gün gündemde olan Bitcoin’e öncelikler, faydalar ve riskler açısından bakmak istedik.

Bitcoin kullanımı artıyor

Bitcoin hayatımıza girdikten çok kısa bir süre sonra benimsendi ve tüm kripto para birimlerinin söz konusu markası oldu. Günümüze kadar birçok aşamadan geçerek uygulama alanını çeşitlendirmiştir.

Blockchain teknolojisine sahip bir kripto para birimi olan Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto adlı bir kişi veya grup tarafından piyasaya sürüldü.

İlk kez 2009 yılında ticarete başlamıştır. İlk Bitcoin transferi 2009 yılında programcı Nakamoto ve Hal Finney arasında gerçekleşti.

7 Eylül 2021’de Bitcoin, ilk olarak El Salvador’da bir ülkenin resmi para birimi olarak kabul edildi.

TARTIŞMANIN MERKEZİNDE BITCOIN VAR

Tamamen sanal olan ve herhangi bir merkez bankasına veya resmi kuruma bağlı olmayan Bitcoin, ilk günden beri tartışmaların odağında yer alıyor.

Bitcoin kullanımı artıyor #1

UYGULAMA ARTIYOR

Finans otoriteleri, yaygın kullanım ve günlük ilgi nedeniyle kripto para birimleri üzerindeki çalışmalarını hızlandırırken, sanal para birimleri için düzenleyici çağrılar da yoğunlaşmaya başladı.

BITCOIN’İN BAŞLICA FAYDALARI

Bitcoin’in başlıca avantajları, para transferlerinin geleneksel yöntemlere göre daha güvenli, daha ucuz ve daha hızlı yapılabilmesi ve enflasyon riskinin basit ve düşük olmasıdır. Bitcoin’in bir diğer faydası da, iki kişi arasında aracısız işlemlere izin vermesidir.

Bitcoin kullanımı artıyor # 2

BITCOIN’İN BAZI RİSKLERİ

Bu faydaların yanı sıra Bitcoin bazı riskleri de beraberinde getiriyor. İzlenebilirliğin olmaması, Bitcoin kripto para biriminin yasadışı olarak ticareti yapılan ürünler veya kara para aklama için ödenebileceği şüphelerini artırıyor.

Merkezi bir otoriteye bağlı olmaması, Bitcoin’i geleneksel para birimlerinden ayıran temel fark olarak öne çıkıyor.

Biteksen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu