Ekonomi

Bitcoin madencileri nükleer kaynaklara yöneldi

Bitcoin madencileri, kuruldukları ülkelerde enerji kaynağı açısından sorun yaşadıkları için yeni kaynaklara yönelmeye başladılar.

Bitcoin madencileri nükleer kaynaklara yöneliyor

Artan bitcoin üretimi. Tartışmanın merkezinde çevresel etkisi olan kripto para madencileri, karbon emisyonlarını azaltmanın yollarını arıyor.

Enerji kaynaklarını çeşitlendirmek isteyen madenciler için yenilenebilir kaynakların yanında nükleer enerji de ön plana çıkıyor.

Madencilik faaliyetleri yüksek kapasiteli bilgisayarlara ve enerjiye ihtiyaç duyarken, madencilerin enerji talebi de talep doğrultusunda artıyor.

BİTCOİN FİNLANDİYA VE BELÇİKA GİBİ ELEKTRİKLİ ÜLKELERİ KULLANIYOR

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre, Bitcoin madenciliği için her yıl 87,2 terawatt saat elektrik tüketiliyor.

Bitcoin üretmek için kullanılan yıllık elektrik miktarı tüketimi aşıyor.

Bitcoin madencileri 1. nükleer kaynaklara yöneliyor

Bitcoin KARBON AYAK 71.04 MET TON

Kripto para birimlerinin enerji tüketimini izleyen Digiconomist verileri, Bitcoin’in yıllık 71.04 ton karbon ayak izine sahip olduğunu gösteriyor. Bunun Yunanistan’ın karbon ayak izine eşdeğer olduğu tahmin ediliyor.

Tek bir bitcoin üretiminin karbon ayak izinin 227 ton olduğunu, bir bitcoin değerindeki bir altın madeninin karbon ayak izinin ise 18 ton olduğunu belirtiyorlar.

AMAÇ KARBON EMİSYONUNU AZALTMAK

Tükettikleri enerji miktarı ve çevresel etkileri nedeniyle eleştirilerin odağında olan kripto para madencileri, enerji kaynaklarını çeşitlendirmenin ve karbon emisyonlarını azaltmanın yollarını arıyor.

MADEN ŞİRKETLERİ ENERJİ ŞİRKETLERİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

Temiz enerji madencileri yenilenebilir enerjiye ek olarak nükleer enerjiye yönelirken, madencilik şirketleri ile enerji şirketleri arasındaki işbirliği anlaşmalarının sayısı artıyor.

Son olarak, Kaliforniya merkezli mikro nükleer reaktör şirketi Oklo ile kripto para madenciliği hizmetleri sunan Compass Mining’in Temmuz ayında 20 yıllık bir ortaklığa imza attığı biliniyor. Anlaşmaya göre Oklo, ilk aşamada madencilik faaliyetleri için en az 150 megavat temiz enerji planlayacak.

Öte yandan Ohio enerji şirketi Energy Harbour, 5 yıllık bir ortaklığın parçası olarak Aralık 2021’e kadar Standard Power’ın Ohio madencilik merkezine nükleer enerji sağlamayı hedefliyor.

Teksas merkezli Talen Energy ayrıca, 2022’nin ikinci yarısında faaliyete geçmesi beklenen Pennsylvania nükleer santralinin yakınında bir kripto para madenciliği tesisi ve veri merkezi kurmayı planlıyor.

Bitcoin madencileri nükleer kaynaklara yöneliyor #2

“Nükleer enerji, kripto para birimi için en uygun elektrik tedarikçisi”

Nükleer Enerji Enstitüsü’nde politika geliştirme ve halkla ilişkiler başkan yardımcısı John Kotek, endüstrilerin daha sürdürülebilir ve karbon nötr iş uygulamalarına odaklandığını söyledi.

Bu durumun kripto para sektöründe daha belirgin olduğunu kaydeden Kotek, şunları söyledi: “Finans sektörü ile rüzgar, nükleer ve güneş gibi karbonsuz teknolojiler arasında yakın bir bağlantı kurmak, mevcut sistemlerin geliştirilmesinde ve iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir adımdır.” dedim.

Finans çevrelerinin iş ve yatırım kararlarında sürdürülebilirliğe artan bir önem verdiğini belirten Kotek, şöyle devam etti:

“Kripto para endüstrisi bu eğilimi kabul ediyor ve kripto para madencileri hızla uygun fiyatlı, güvenilir, karbonsuz enerji kaynaklarına yöneliyor. Nükleer enerji, kripto para birimleri için en uygun elektrik tedarikçisidir. Anında ve bol bakım sağlar. – 7/24 ücretsiz. Nükleer enerji santralleri, madencilerin operasyonlarını diğer üretim kaynaklarından farklı şekilde ölçeklendirmelerine olanak tanırken daha esnek bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. “

Nükleer enerjinin, kriptograflara ve karbonsuz bir gelecek taahhüt eden diğer büyük enerji kullanıcılarına, ayrıca rüzgar ve güneş enerjisi gibi karbonsuz enerji kaynaklarına enerji sağlamak için eşsiz bir konumda olduğunu vurgulayan Kotek, nükleer santrallerin Amerika Birleşik Devletleri madencilere bol, güvenilir ve karbonsuz enerji sağlamaya hazırdır.

Bitcoin madencileri nükleer kaynaklara yöneliyor # 3

“KRİPT KAYITLARI İÇİN ENERJİ TEDARİKÇİLERİNİN ‘UYARI ENERJİ GEREKSİNİMLERİ”

Alliance for Nuclear Innovation düşünce kuruluşunun proje yöneticisi Alex Gilbert, kripto para birimlerinin veri işleme ihtiyaçlarını karşılamak için önemli miktarda enerjiye ihtiyaç duyduğunu ve bu nedenle kripto para madencilerinin sürekli olarak en düşük maliyetli enerji kaynaklarını aradıklarını söyledi.

Enerji ve şifreli finans sektörleri arasındaki işbirliğinin kripto para biriminin nispeten küçük olması nedeniyle sınırlı olduğuna dikkat çeken Gilbert, şifreli para piyasası büyüdükçe madencilerin enerji ihtiyaçları ve endüstriler arasındaki işbirliğinin arttığını belirtti.

Gilbert, “Kripto para birimlerinin enerji ihtiyaçları, enerji tedarikçilerinin dikkatini çekecekleri bir noktaya ulaştı ve gelecekte daha fazla iş görmemiz muhtemel.” dedim.

“BITCOIN MADENCİLİĞİ İÇİN TEMİZ ENERJİYE DAHA FAZLA ODAKLANIN”

Bitcoin madencilerinin temiz enerji ihtiyaçları için nükleer gücün iyi bir seçim olup olmayacağını değerlendiren Gilbert, şunları kaydetti:

“Yeni nesil gelişmiş reaktörler de dahil olmak üzere nükleer enerji, Bitcoin madencileri için ideal bir temiz enerji kaynağı olabilir. Nükleer enerji, veri merkezlerinin enerji ihtiyaçlarını karşılamaya çok uygun, güvenilir, temel yükte bir güç kaynağıdır.” İyi bir kömür kaynağı, insan sağlığını tehdit eden ve iklim değişikliğine katkıda bulunan “kirli enerji” idi. Yeni mikroreaktörler, bitcoin madenciliği faaliyetlerinin sahasına yerleştirilebilir ve bu da onları ideal enerji ortakları haline getirir. “

ısırmak

Bitcoin ve Altcoin ticaret platformları sadece bir tık uzağınızda

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu