Ekonomi

Birleşik Krallık, Türkiye ile daha kapsamlı ticaret anlaşmaları hedefliyor

İngiltere İhracat Bakanı Stuart, Türkiye ile daha kapsamlı ticaret anlaşmaları müzakerelerinin 2022’de başlayacağını belirterek, ileri mühendislikte başarılı olduğunu vurguladı.

İngiltere, Türkiye ile daha geniş ticaret anlaşmaları imzalamayı hedefliyor

Türk Otomotiv Grubu (TOGG) üretim faaliyetlerini gözlemleyen İngiltere İhracat Bakanı Graham Stuart, elektrikli araç şarj istasyonu kurma konusundaki tecrübesini Türkiye ile paylaşmaya hazırlanıyor.

Türkiye ile Serbest ticaret sözleşmesi (STA) son derece mutlu olduklarını ifade etti. Stuart2019 yılına kadar ticaret cirosunun son 10 yılda yüzde 70 büyüdüğünü ve iki ülke arasındaki ticaret cirosunun 20 milyar sterline ulaştığını belirtti.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ YENİ TİCARET ALANLARI

STA’nın devam eden ikili ticareti garanti altına almadaki önemini belirten Stuart, şunları söyledi: “Türk hükümeti ve biz, ticari işbirliğini güçlendirmek için yeni alanlar geliştirmek için büyük bir potansiyel olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, gelecek yıl daha kapsamlı bir serbest ticaret anlaşması müzakere edeceğiz. Çünkü İngiltere ve Türkiye’nin ortaklık içinde daha fazlasını yapabileceğine inanıyoruz.” dedim.

“TÜRKİYE İLERİ MÜHENDİSLİKTE İYİDİR”

Önümüzdeki yıllarda ikili ticaretin ne kadar olacağını tahmin etmenin ne kadar zor olduğunu vurgulayan Stuart, şunları kaydetti: “Türkiye’de ileri mühendislik alanında çok güzel işler yapıldığını görüyorum. TOGG’u ziyaret ettim ve oradaki ekiple tanıştım. Hibrit teknolojisinde dünyaya öncülük eden roket şirketi ve uzay ajansı Delta V’in başkanıyla görüştüm. Teknoloji o kadar çok alan var ki, İngiltere’nin yüksek teknolojik kapasitesi ile Türk girişimciliğinin ve bu alanlardaki eğitimin birleşiminin çok daha fazlasını yapabileceğimiz anlamına geldiğine inanıyorum. Önümüzdeki yıllarda ikili ticaret hacminin artacağına inanıyorum. büyüyecek.” dedi.

“ELEKTRİKLİ ARAÇ MONTAJINDA ÖNEMLİ TECRÜBEMİZ ŞARJ DURUMU”

Graham Stuart, “Elektrikli araç şarj istasyonu kurma deneyimimiz, İstanbul ve ötesinde iklim değişikliği ile mücadele hedeflerine ulaşmamızda çok önemli olacak. TOGG gibi Türkiye’de elektrikli araç üreten firmalara pazar yaratmak da önemli. birlikte çok şey yapın Birçok ortak noktamız, yakın bir güvenlik ve savunma ortaklığımız ve NATO ittifaklarımız var.” terimleri kullandı.

“TÜRK FİRMALARINA ULAŞMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ”

Stuart, inovasyon ve teknolojinin iklim değişikliği, sağlık fırsatlarını iyileştirme ve ortaya çıkan sorunlarla mücadele için anahtar olduğunu vurguladı. Bu kadar çok Türk firmasına ev sahipliği yapmaktan ve İngiltere’de eğitim görmüş Türklerin Birleşik Krallık’ta ortak yatırım yapma olasılıklarının daha yüksek olmasından memnuniyet duyuyoruz.” terimini kullandı.

“TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR GÜÇ”

Stuart, Türkiye’nin önemli bir güç olduğunu belirterek, “Türkiye’nin ihracatının önemli ölçüde arttığını görüyoruz. Türk halkının kararlılığı görülmeye değer. Her alanda daha zengin ve daha uluslararası. Türkiye çok cazip bir pazar. Bu yüzden çok sayıda büyük İngiliz oyuncunun Türkiye’ye yatırım yaptığını görüyoruz.” , gelecekte daha fazlasını yapmaları gerekiyor. “Onları cesaretlendireceğim.” dedim.

İngiltere, Türkiye ile daha geniş ticaret anlaşmaları imzalamayı hedefliyor

“Türkiye ile yapabileceğimiz daha çok şey olduğunu düşünüyoruz”

Graham Stuart, Türkiye’de iş yapan İngiliz şirketlerinin çok fazla uzmanlığa sahip olduğunu ve Türkiye ile çok daha fazlasını yapabileceklerine inandıklarını, dronlar ve otonom sistemler alanında Türk tarafında çok fazla uzmanlık olduğunu, bu yüzden ortaklıklar kurduklarını söyledi. sadece devlet düzeyinde değil, devlet düzeyinde de bunun işletmeler arasında teşvik edilmesi gerektiğine inandıklarını dile getirdiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu