Ekonomi

Bingöl’de terör nedeniyle atıl kalan arazilerde şimdi üzüm üretiliyor

Barışın tesisi ile Bingo’ya bağlı Servi, Yaydere, Sarıbudak ve Bahçebaşı köylerinin terör nedeniyle atıl kalan arazilerinde bağcılık başladı.

Bingo terörü nedeniyle atıl kalan alanlar artık üzüm üretiyor

Terörden kurtulduktan sonra huzur bulan Servi, Yaydere, Sarıbudak ve Bahçebaşı köylerinde devlet desteğiyle üzüm üretenler arasında güvenlik gerekçesiyle köylerine dönen aileler de var. geçmişte.

TARIM FAALİYETLERİ TERÖR NEDENİYLE YILLARDIR DURDURULDU

Terör nedeniyle yıllardır tarımsal faaliyetlerin durduğu Bingöl, Genç ilçesi, Servi, Yaydere, Sarıbudak ve Bahçebaşı’nda 2 bin 500 yıldır devlet desteğiyle üzüm yetiştiriliyor.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, bölgede terör nedeniyle atıl kalan ve güvenlik güçlerinin bölgede yaptığı operasyonlarla barışçıl hale gelen verimli alanlarda tarımsal üretimin eski haline getirilmesi için çalışmalara başladı.

Bu kapsamda Erzincan’da eğitim alan üreticilere 100 yıllık bir alanda daha verimli üretim yapmaları için tel yönetim sistemi kurmaları için de destek sağlandı.

Üzüm üretimi 2500 ARALIK altında gerçekleşiyor

Bu destekler ve barış ortamının bir sonucu olarak bölgede 2.000.000 yıllık bağcılık sağlanmıştır.

Devlet desteğiyle üzüm üretenler arasında, daha önce güvenlik nedeniyle ayrılmak zorunda kaldıkları köylerine geri dönen aileler de var.

YÖRESEL ÜZÜMDEN YAPILMIŞ CİER, MOLAS VE PESTİLLER

Bölge için önemli bir gelir kaynağı haline gelen üzümden sofralık “honusu”, elma şarabı için “baloncuk” gibi ürünler de yapılıyor.

Bingöl 1 numaralı terör nedeniyle atıl kalan bölgelerde artık üzüm yetiştiriliyor

“DESTEKLERİMİZLE YANIMIZDA OLMAYA İHTİYACIMIZ VAR”

Tarım ve Orman İl Müdürü Burhan Bahadır, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talimatıyla kırsal kesimdeki çiftçilerin gelir kaynaklarının artırılmasına yönelik çeşitli projelerin hayata geçirildiğini söyledi.

Bahadır, bu bölgedeki bağların rehabilitasyonu çerçevesinde geçtiğimiz yıl tel şekillendirme sistemi ile bağcılık projesinin hayata geçirildiğini ifade etti.

Bahadır, “Toplam 100 deka arazi başvurusu yapıldı ve destekle 23 çiftçiye bu proje teslim edildi. Kablolu eğitim sistemi ile daha az insan gücü ve daha az harcama ile verimliliği artırmayı hedefliyoruz. hasat, budama ve son yıllarda Serpene sistemi ile hektar başına 300 kilograma ulaşmayı başarırken, tel yönetim sistemi ile üretimimiz 1 tona çıkmıştır.” dedi.

Bahadır, gelecekte çiftçileri desteklemek için yeni projelerin hayata geçirileceğini, şıra, küspe gibi ürünlerin üzümden temin edileceğini söyledi.

Bingöl'ün 2 numaralı terörünün boş bıraktığı arazide artık üzüm yetiştiriliyor

YILLARDIR PİŞİRDİĞİNİZ KÖYÜNE DÖNÜŞ

Servi köyünde yaşayan Mehmet Baysal, yıllar önce terk ettiği köye dönünce başladığı bağcılığa devam ediyor.

Baysal, “30 yıl önce köyden ayrılıp Mersin’e gittim. Köye döndüm ve yaklaşık 2 yıl üzüm yetiştirmeye başladım. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün desteğiyle yıllık 1 tonun üzerinde verim alıyorum.” terimleri kullandı.

Bingöl'ün atıl bıraktığı arazide artık üzüm yetiştiriliyor #3 terör

ŞİMDİ 300 KG NAKLİYE YERİNDEN 1 TON ÜRÜN MEVCUTTUR

Bingöl’de üzüm ürünlerini satma fırsatı bulduklarını söyleyen Uzun, şöyle konuştu: “Eskiden 300 kilogram ürün alırdık, şimdi 1 tondan fazla.

Bingöl'ün atıl bıraktığı topraklarda artık üzüm yetiştiriliyor #4 terör

“DEVLET BİZİM İÇİN, ÇOCUKLARIMIZ İÇİN”

Biz çocuklarımıza nasıl bakıyorsak devlet de bize öyle bakıyor. “ dedim.

Bingöl'de terör nedeniyle atıl kalan arazilerde artık üzüm yetiştiriliyor #5

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu