Ekonomi

Berberler dertli: Çırak bulamıyoruz

Zanaatkar olarak tanımladığımız zanaatları artık gençler öğrenmek istemiyor. Bu, erkek berberler de dahil olmak üzere birçok meslekte yaygın bir sorundur.

Berber acı çekiyor: çırak bulamıyoruz

Dijital çağda tercih edilmeyen meslekler bu mesleklerin geleceğini tehdit ediyor. Usta-çırak ilişkisinin belirli kollarının işleyişini de etkileyen uşak sorunu bu kez erkek berber dükkanlarında ortaya çıktı.

Berberler kendilerini eğitecek insan bulamıyorlar. Durumdan şikayetçi olan berber, dükkanlarında yalnız olduklarını ve sanatı devredecek bir uşak bulamadıklarını söyledi.

SANATLARINI YENİ NESİLE AKTARAMAYACAKLAR

Berberlik mesleğinin aslında bir sanat olduğunu söyleyen ustalar, sanatını gelecek nesillere aktaracak bir iş arkadaşı bulmakta zorlanıyor. Hiç çırak bulunmadığından, berber işinin gelecekte ortadan kalkacağından korkuyorlar.

“Daha önce kuaförde 3 kursiyer varken şimdi bir tane bile bulamıyoruz”

Kuaför Musa Akçiçek, kuaförlerde yalnız olduklarını ve uşak bulamadıklarından şikayet etti. “Geçmişte aileler çocuklarını berbere götürür, ustaya teslim eder, et senin kemiğindir derdi. Ancak şu anda durum böyle değil. Çırak bulmak çok zor, bulamıyoruz.

Berberler acı çekiyor: Ördek yavrusu bulamıyoruz VİDEO

BİR SONRAKİ TUTMA BURADA MAKSİMUM 10 GÜN, ÇOCUĞU 11. GÜNDE GÖREMİYORUZ

Yazın aileler çocuklarını 3-5 aylığına bize gönderiyorlar ama onlar da bir süre buradalar, gelen çocuklar en fazla 10 gün burada kalıyor, 11. gün çocuğu görmüyoruz. . Hiçbir şey öğrenmeden işlerini bıraktılar.

Berber acı çekiyor: 1 numaralı uşağı bulamıyoruz

“Önceden öğrenciler müşteriden aldıkları bahşişten memnundu, şimdi doğrudan para istiyorlar.”

Eskiden öğrenciler müşteriden aldıkları bahşişten memnundu, şimdi öğrenciler doğrudan para istemeye geliyor. Çocuklar bugün teknolojiye çok düşkün. Genelde burada oynadıkları için sıkılırlar. Stajyer potansiyeli yok. Eskiden bir kuaförde 3-4 çırak, bizim 3 işçimiz vardı, şimdi tek çırak bulamıyoruz. söz konusu.

“GELECEKTE KIŞIN MESLEĞİ NİMET OLACAKTIR”

Berber Adnan Coşkun, berberlik mesleğinin aslında bir sanat olduğunu ve bu işi yapacak çırak bulamadıklarını ifade etti. “Şu anki yerimde en az 8-10 kuaförüm var ve hepimiz yalnız çalışıyoruz. İşimiz sanattır. Sanat yetmez. Aşağıdan hiçbir öğe yok. Böyle giderse, gelecekte sanatçının olmayacağı bu meslekler de yok olacak. Neden bitecek derseniz alttan çalışan yok, ördek bulamıyoruz. Sanatımızı mesleğe emanet edecek kimseyi bulamıyoruz. Geleceğe bakarak, benim için çalışacak olan öğrencime altın bir bilezik takacağım. Bu sanatı yapabiliyorsanız, tüm hayatınız boyunca bileğinize altın bir bilezik takacak ve bir sanat öğreneceksiniz. Yanımda bir uşak çalışsa 2,5-3 yıl sonra göçmen olurdu. 2-3 yıl sonra bu çocuk mesleği öğrendikten sonra bana ihtiyacı kalmayacak çünkü sanatçı olacak. Eskiden stajlar çok iyiydi, önce yetiştirildiler, sonra mesleği öğretmeye çalıştılar.

YARDIMCILARIMA TEŞEKKÜR EDERİM

7 sene bir ustanın yanında çalıştım ve bu mesleği öğrendim, çok teşekkür ederim.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu