Ekonomi

Batman’da Sason çileğinde yılın son hasat zamanı

Batman’ın Sason ilçesinde devletten yüzde 80 ihale desteği ile dikilecek olan organik çileklerde yılın son hasadı yapılacak.

Batman'da yılın son hasadı Sason çileği

Sason Çilek, doğduBu yıl coğrafi işaret olarak tescil edildi. Batman, Sason ilçesinde ilkbahar ve yaz mevsimi İlk hasat gerçekleşti. Havaların soğumasıyla birlikte yılın son hasadı başladı.

SON EPER hasadı

Çilek yetiştiricilerinden Tahsin Özdemir, yüzde 80 devlet desteği sayesinde 10 yıl önce çilek ekimine başladıklarını söyledi. “Sonbahar hasadı dediğimiz son çilek hasadına, yılın son hasadı olan Sason’da başladık. Devlet desteğiyle 10 yıl önce çilek yetiştirmeye başladık. Sonbahar çileklerinin tadı daha hoştur. Son aylarda çilekler düşerken fiyatlar da arttı.

BATMAN VE ÇEVRESİNDE SATIŞLAR

Son ürünümüzü Batman ve çevre illere satacağız” dedi. söz konusu.

Yılın son hasadı Batman'da 1 numaralı Sason Çileği

“BU PROJE KENDİ BAHÇİMİZDE ÇALIŞIYOR”

Çilek üreticisi Mehmet Çaça, tütüne alternatif çilek üretiminin her geçen yıl artarak devam ettiğini kaydetti. “2015 yılında tütüne alternatif olarak başladığımız çilek üretimine devam ediyoruz. Önce 3 dönümle başladık. Şu anda hektar başına bir buçuk ton ile iki ton arasında bir verimimiz var.

Yılın son hasat mevsimi Batman # 2'deki Sason çileğidir.

BİR AİLE İÇİN 12 BİN LİRA

Bu da bir aileye 12.000 liret gelir sağlayacak. Bu projeler çok güzel. Önceki yıllarda çalışmak için sürekli batı illerine seyahat etmek zorunda kalıyorduk. Bu projeler sayesinde kimsenin batıya gitmesi gerekmiyor. Kendi köyünde, kendi bahçesinde çalışıyor.” dedi.

Yılın son hasadı Batman 3'te Sason çileği

Yılın son hasadı Batman #4 Sason Çilekidir.

Yılın son hasat zamanı Batman #5 Sason Çilekidir.

Yılın son hasadı Batman'da Sason Çilek #6

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu