Ekonomi

Batı Akdeniz ihracatı ilk kez 2 milyar doları aştı

BAIB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, bölgenin ihracatının ilk kez 2 milyar doları aştığını ve 2 milyar 10 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Batı Akdeniz'e ihracat ilk kez 2 milyar doları aştı

Türkiye’nin ihracat başarısı arttıkça bölgelerden ihracat rekorları haberleri gelmeye başladı. Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin (BAİB) 21 Ekim 2021’de Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan kayıtlı ihracatı tarihi bir başarıydı.

BAIB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, 21 Ekim 2021’de BAIB’nin 53 yıllık tarihinde bir ilk olduğunu belirtti.Bölgesel ihracatımız ilk kez 2 milyar doları aştı. Geçen yılın aynı döneminde ihracat 1 milyar dolardan 470 milyon dolara yüzde 36,7 artarak 2 milyar 10 milyon dolar oldu” dedi. söz konusu.

Çavuşoğlu, limanlar, demiryolları, bölgede üretim yapan diğer birlikler aracılığıyla ihracat rekorları ve turizme dayalı hizmet ihracatında 10 milyar dolar olmak üzere bölgenin önemli ihracat sorunlarına dikkat çekti.

53 YILLIK TARİHTE İLK KEZ

Çavuşoğlu, BAIB’nin yaklaşık 53 yıllık bir geçmişi olduğunu kaydetti:53 yaşında bir sendikayız ve şimdi ilk kez 2 milyar dolara ulaştık. Toplam rakam 2 milyar 10 milyon 429 bin dolar olup, 21 Ekim’de ulaşılmıştır. Bu kadar çabuk yakalanmayı beklemiyorduk. Tahminlerimiz Kasım sonuydu. Ama tüm kurum ve şirketlerin ciddi desteğiyle 2 milyar dolara ulaştık. Bundan sonraki hedeflerimiz çok daha yüksek.” söz konusu.

Batı Akdeniz'e ihracat ilk kez 2 milyar doları aştı

“4-5 MİLYAR DOLARI KONUŞMAMIZ GEREKİYOR”

Çavuşoğlu, Isparta, Burdur ve Antalya gibi üç şehir için 2 milyar doların aslında küçük bir miktar olduğunu ifade etti. “Şimdi muhtemelen 4-5 milyar dolardan bahsetmek zorunda kaldık. Ancak yıllar geçtikçe birçok faktörden dolayı yeterince ivme kazanamadık. Özellikle son bir yılda hemen hemen her sektörde ve ülkede önemli bir büyüme gördük. Bölgemiz açısından ihracatımızın yüzde 50’sinin yaş meyve sebze ve mermere dayalı madencilikten gelmesiyle iki sektör öne çıkıyor.” dedi.

Batı Akdeniz'e ihracat ilk kez 2 milyar doları aştı #2

YIL SONU TAHMİNİ 2,5 MİLYAR DOLARA YAKIN

Yıl sonu tahmininin de revize edildiğini anlatan Çavuşoğlu, 3-4 ay önce 2 milyar 400 milyon dolar olarak tahmin edilirken, yeni hedefin yaklaşık 2 milyar 450 milyon dolar hatta 2 milyar 500 milyon dolar olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu