Ekonomi

Batarya, akü ve LED devre kartları ile duvar kağıdı ithalatına kotalar tanımlandı

Raporlara göre, şarj edilebilir piller, akümülatörler, LED devre kartları ve bazı kimyasal ürünler için zaman zaman ithal ürünler için tarife kotaları oluşturulmuştur.

Pil, akü ve LED devre kartlarının yanı sıra duvar kağıdı ithalatı için kotalar belirlenir.

Şarj edilebilir iyonik polimer piller, lityum iyon, nikel metal hidrit ve lityum iyon piller, LED devre kartları ve bazı kimyasal ürünlerin ithalatı için tarife kotaları belirlendi.

RESMİ DERGİDE YAYINLANAN YENİ KOTALAR

Ticaret Bakanlığı’nın bugün Resmi Gazete’de yayımladığı ithalat kotaları ve tarife kotalarının yönetimine ilişkin tebliğinde yer alan kota tutarları tebliğe ekteki listede yer alıyor.

Tarife kotası, gümrük idareleri tarafından beyan sırasına göre tahsis edilir.

KOTA KULLANIM DERGİSİ

Tarife kotası tükendikten sonra, beyannamenin tescil edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde şirketler kotadan tekrar yararlanamazlar.

15 ŞUBAT 2022’YE KADAR GEÇERLİ

Bu tebliğ kapsamında düzenlenecek ithalat lisansları 15 Şubat 2022 tarihine kadar geçerli olacaktır.

Pil, akü ve LED devre kartları ve duvar kağıtları ithal etmek için kotalar #1

Duvar Kağıdı İthalatı, kotanın belirlediği ürünlerden biriydi.

Aynı gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile duvar kağıdı ve benzeri duvar kaplamaları ithalatına da kota konulmuştur. Cif değeri kilogram başına 5 ABD Doları ve üzerinde olanların bu ürünlerin ithalatına uygulanacak ek mali yükümlülüklerden muaf tutulmaları için oluşturulan kotalar 5 Ağustos 2024 dönemini kapsayacaktır.

Bu kapsamda, Kararda tanımlanan tarife istatistik durumunda duvar kağıdı ve duvar kağıdı benzeri kaplamaların ithalatı için 2970 tonluk bir tarife kotası oluşturulmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu