Ekonomi

Banka kredilerinin kullanımını takip eden yeni uygulamalar getirilecek

Sunumun ardından Maliye Bakanı Elvan ve Maliye Bakanı, bankaların bireysel ve kurumsal müşterilere kredi düzenlemesi gerektirdiğini belirterek, gerekçelerini sıraladı.

Türk endüstrisi; İhracatı, turizmi ve diğer makroekonomik verileriyle koronavirüs salgınının dünyadaki her ekonomi üzerindeki olumsuz etkisinden olumlu yönde farklılaştı.

DÜŞÜK FAİZLİ KREDİLER TAKİP EDİLİR

Bu süreçte sektörleri canlandırmak için düşük faizli kredi kullananlar geri dönüşlerinde sorun yaşamadı. Bununla birlikte, piyasayı ve çeşitli sektörleri nakit, döviz ve türev yatırımları kullanarak kâr elde etmeye teşvik etmek için düşük faizli kredilere yönelik bir eğilim olmuştur. Bu eğilimin enflasyonu ve cari açığı olumsuz etkilediği gözlemlendi.

BİREYSEL KREDİLER SINIRLIDIR

Bu nedenle bireysel kredilerin sınırlandırılması da dahil olmak üzere belirli kriterlerin getirilmesi planlanmaktadır.

Aynı eğilim kurumsal kredilerde görülmese de bankalardan alınan nakitlerin kullanımlarını sorgulamak için bir formül arıyorlar.

“ÇOK BİREYSEL KREDİLERDE CİDDİ ARTIŞ”

Maliye Bakanı Elvan Lütfi ve Maliye Bakanı konuyla ilgili açıklama yaptı. “Şu anda Türkiye’de bireysel kredilerde ciddi bir artış var. Kurumsal kredilerde sorun yok. Ödemelerde sorun yok.

BANKALARDA KONUŞMA

Bireysel kredileri sınırlamak için bankalarla görüşme halindeyiz.

BAZI ÖNLEMLER ALINDI

Bu konuda bazı adımlar attık ama yeni adımlar da gündemde olacak.

Kredi için yeni kriterler getirildi

BİREYSEL KREDİLER TAKİP EDİYOR

Bankalardan her krediyi dikkatle izlemelerini istedik. Ayrıca bir yatırım projesi için alınan kurumsal kredilerin yani teşvik kredilerinin gerçekten bu proje için kullanılıp kullanılmadığına dair yeni bir prosedür oluşturuyoruz. Takip edecekler.

YENİ KREDİ VERİLDİĞİ TAKTİRDE YATIRIM İÇİN GERÇEKTEN KULLANILABİLİRSE İNCELEME İÇİN

Yeni bir kredi verildiğinde, gerçekten yatırım amaçlı kullanılıp kullanılmadığına bakılır. Krediye konu olan yatırımın uygulama durumunu incelerler. dedi.

Alınacak kararlar, yatırım kredilerini dövize çevirenlerin engellenmesine yönelik olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu