Ekonomi

Balon balığında kuyruk alımı geri geliyor

Akdeniz’deki en tehlikeli istilacı kirpi balığı türü olan ücretli balıkçılık uygulamasında, bugüne kadar sevk edilen balık sayısı 5.066 adete ulaştı. Blowfish alımlarının yeniden tanımlanması devam ediyor.

Balon balığı durumunda, kuyruk alma geri döner

En tehlikeli istilacı tür kirpi balığıdır. Seri alım da geri döner. Av sezonu dışında av yapılamaması, balıkçıların bunları tam olarak taşımakta zorlanmaları ve beklenen av seviyelerine ulaşılamaması nedeniyle kurallar yeniden belirlendi.

Sıralamanın gerçekleşebilmesi için şimdi bildirimde bir değişiklik yapıldı.

BLOWFSH POISON, siyanürden 1200 kat daha güçlüdür

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Ürünleri ve Orman Genel Müdürlüğü’nün başlattığı satın alma kampanyasında Süveyş Kanalı’ndan Akdeniz’e göç eden en tehlikeli tür, dünyadan 1.200 kat daha zehirli olan kirpi balığı stokunun azaltılmasıdır. siyanür, şimdiye kadar beklenen sonuçlar mevcut değildi.

Balon balığı # 1 için, kuyruk alma iadeleri

3 YILDA 16,5 MİLYON BALIK BALIĞI

Mayıs ayında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren balon avcılığının desteklenmesine ilişkin Mayıs ayı kararına göre, 500.000 yuvarlak burunlu el bombası avcısı başına düşen av başı 5 ITL, diğer türlerden yapılan avlar ise 5 ITL alacak. 50’si 5 milyona kadar. 2021, 2022 ve 2023 iletişimlerine göre, yılda 5,5 milyon olmak üzere 16,5 milyon kirpi balığı ekosistemden kaldırılacak.

2 numaralı balon balığı durumunda, kuyruk dönüşlerinin kaydı

10 ŞEHİRDE 64 ALIŞVERİŞ NOKTASI

İlk kez 2020 yılında açılan ihaleye sadece Akdeniz illeri dahil olurken, bu yıl Ege illeri de yer aldı. Akdeniz ve Ege’ye kıyısı olan 10 il desteğe dahil edildi. Tebliğ kapsamında, balıkçı barınakları ve tarım ilçe müdürlükleri aracılığıyla Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Hatay, İzmir, Mersin ve Muğla illerinde 64 kabul noktası kurulmuştur.

3 numaralı balon balığı durumunda, kuyruk dönüşlerinin kaydı

BEKLENEN DÜZEYLER KABUL EDİLMEMEKTEDİR

Temmuz ayında 64 ilde 64 alım noktasında İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile balıkçı barınaklarına ithal edilen su levrek sayısı 5.666’ya ulaştı. Toplama noktalarındaki yetkililer, bu yılki tüm vücut alımı yönteminin, 2020’de tanıtılan kuyruk alımına kıyasla balıkçılar için sakıncalı olduğunu kaydetti.

4 numaralı balon balığı durumunda, kuyruk dönüşlerinin kaydı

BÜTÜN VÜCUT BALIKLI DOMUZ BALIĞI SAKLANMASI ZOR

Tam yakalanmış kirpi balığının satın alındığı güne kadar depolanması ve nakliyesinin zor olması nedeniyle olta balıkçılığına olan talebin beklenen düzeyde olmadığı bildirildi.

YAZ DÖNEMİ AV YASAĞINDAN DA ETKİLENDİ

Yakalanan balık sayısının az olmasının bir diğer nedeni de yazın avlanma yasakları ve birçok küçük balıkçının ikinci işte çalışmasıdır.

DUYURU DEĞİŞİKLİKLERİ

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Ürünleri ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, balon avcılığının desteklenmesine ilişkin Tebliğ’de değişiklik yapmaya başladı.

TARKOS SATIN ALMA İHALE YAPILDI

Olta balıkçılarına şahin avcılığına talep verebilmek için 2020’de olduğu gibi kuyruk satın alma uygulamasına yeniden geçilecek. Bu konudaki tebliğde yapılan değişikliğin Kasım ayında yürürlüğe girmesi ve balon balığı avcılığının artırılması hedefleniyor.

23 BİNE YAKLAŞAN ÖDEME

Su Ürünleri ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, yardım kapsamında balıkçılar tarafından yakalanıp karaya çıkarılan toplam 5066 adet kirpi balığı için Temmuz ayından bu yana yaklaşık 23 bin lira ödeme yapıldı.

7 ŞEHİRDEN ALIŞVERİŞ

Haberleşme kapsamında Akdeniz ve Ege kıyılarının kapsadığı 10 ilden Edirne, Balıkesir ve Çanakkale hariç 7 ilden satın alınmıştır.

ANTALYA’DA EN ÇOK AVLANAN

Antalya bu yılki alımlarda 1885 yuvarlak balıkla birinci olurken, toplamda 8.500 TL ödeme yapıldı. Muğla’dan 1398 balık nakledildi ve 5.000 770 liret ödendi. Hatay’da 3.000 772, Mersin’de 3.000,505 yuvarlak balık taşındı. Balıkların görülebildiği en kuzey nokta İzmir olurken, bugüne kadar İzmir’de yakalanan 66 yuvarlak balık teslim edildi.

PASLANMAZ TÜR YOĞUNLUĞU

Tür bazlı yuvarlak balıklara bakacak olursak, benekli (gümüş çeneli) yuvarlak balık 4208 ile ilk sırada yer almaktadır. Listedeki diğer türler altın kirpi, Süveyş kirpi, cüce kirpi ve dikenli kirpidir. Satın alınan balon balıkları imha edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu