Ekonomi

Avrupa’da önümüzdeki hafta veri gündemi yoğun geçecek

Koronavirüs salgınının normalleşmesine ayak uyduramayan piyasalarda hedeflere ulaşılamıyor. Euro bölgesindeki sancılı sürecin nedenlerinden biri de bu.

Avrupa'da veri yönetimi önümüzdeki hafta yoğun olacak.

Avrupa hisse senedi piyasaları, güçlü 3. çeyrek kurumsal karlılığı ile yükseliş eğilimindeyken, BoE önümüzdeki hafta bunu izleyecek. BoE’nin kilit faiz oranını 15 baz puan artırarak yüzde 0,25’e çıkarması beklense de varlık alımlarının hızı beklenmiyor.

Avrupa’da bu hafta yoğun makroekonomik veri gündemi varlık fiyatlarını etkiledi. Buna göre Almanya’da geçen ay yüzde 4,1 olan yıllık enflasyon, enerji fiyatları, arz sorunları ve salgın nedeniyle 1993 yılı Aralık ayından bu yana ilk kez Ekim ayında yüzde 4,5’e yükseldi.

Avrupa'da önümüzdeki hafta veri gündemi yoğun olacak #1

AVRO BÖLGESİNDE YILLIK ENFLASYON SON 13 YILIN EN YÜKSEK

Euro bölgesinde ise yıllık enflasyon Ekim ayında yüzde 4,1 ile 13 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ekim ayında enflasyon Fransa’da yüzde 3,2, İspanya’da yüzde 5,5, İtalya’da yüzde 3,1, Hollanda’da yüzde 3,8, Belçika’da yüzde 5,4, Litvanya’da yüzde 8,2 ve Estonya’da yüzde 7 oldu.

ALMANYA’DA AVRUPA EKONOMİSİNDE BÜYÜME KALE ALTINDAKİ GAZ ALTINDA AZALDI

Almanya, Temmuz-Eylül 2021’de üç aylık bazda yüzde 1,8 büyüyerek beklentileri karşılamadı. Euro bölgesi ise yüzde 2,2 büyüyerek piyasa tahminlerinin üzerinde performans gösterdi.

Avro dolar

DOLAR KARŞISINDA EURO KAYIP DEĞERİ

Euro dolar karşısında yüzde 0.79 düşüşle 1.1555’e geriledi. Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,94, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,46, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,44 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 1,14 güçlendi.

GELECEK HAFTA AVRUPA’DA VERİ GÜNDEMİ YOĞUN OLACAK

Önümüzdeki hafta Pazartesi günü bölgesel imalat PMI, Çarşamba günü hizmet sektörü PMI ve euro bölgesinde işsizlik, Perşembe günü Alman fabrika siparişleri ve euro bölgesi üretici fiyat endeksi (ÜFE), Cuma günü Almanya PMI. endüstriyel üretim ve euro bölgesi perakende satışları.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu