Ekonomi

Avrupa’da ECB’nin para politikası toplantısı kararları bekleniyor

Avrupa enflasyon verilerindeki yükseliş, toparlanmaya rağmen bazı ekonomik dengelerin hassasiyetine işaret ediyor.

Avrupa'da ECB para politikası toplantıları bekleniyor

Avrupa borsaları bu hafta artan enflasyon endişeleriyle karışık bir yön gösterirken, ECB’nin bu haftaki para politikası toplantısında alınacak kararlar yatırımcıların gündeminde yer aldı.

Bu hafta açıklanan verilere göre, Euro Bölgesi’nde son 10 yılın en yüksek enflasyon oranı yüzde 3 ile enflasyon endişelerini yeniden piyasa gündemine taşıyor.

ECB ENFLASYON GÖNDERMEMEK İÇİN İMZALANDI

ECB yetkililerinin hafta içinde yaptığı açıklamalar, ECB’nin enflasyonla mücadele etmekten kaçınmadığı mesajını verdi ve bazı varlık alım programlarının artık uygulanmayacağından bahsetti.

Hizmet sektörü PMI verileri bölgede kısmi düşüş gösterse de genişleme bölgesinde kalırken, Almanya öncü TÜFE verileri yüzde 3,9’a yükseldi.

Avrupa Merkez Bankası'nın para politikası toplantısının kararları bekleniyor #1

EURO/DOLAR PARİTİNDE BÜYÜME TRENDİ

İkinci haftasında dolar karşısında zayıflayan euro/dolar paritesi haftayı yüzde 0,18 artışla 1,1879 seviyesinden kapattı.

Bu gelişmelerle birlikte haftalık bazda Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,45, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,14, Fransa’da CAC 40 endeksi ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,12 düştü.

SONRAKİ HAFTANIN GÜNÜ

Önümüzdeki hafta ECB Başkanı Christine Lagarde tarafından Pazartesi günü Almanya’da fabrika siparişleri, Salı günü Almanya’da sanayi üretimi, Euro bölgesinin Zew beklenti endeksi ile büyümesi, Perşembe günü Almanya’da dış ticaret dengesi ve ECB’nin faiz kararı ile basın toplantısı düzenlenecek. Cuma gününde. Almanya’daki tüketici fiyat endeksi ve İngiltere’deki sanayi üretim verileri takip edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu