Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Avrupa Merkez Bankası toplantısında bu hafta küresel piyasaların odaklandığı kilit rakamlardan biri de “faiz oranını ve salgın varlık alım miktarını sabit tutma” kararı oldu.

Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tuttu

Avrupa Merkez Bankası (ECB), piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarını ve Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP) genel boyutunu değiştirmedi.

“ZORUNLU SATIN ALMALARIN HIZI MÜMKÜN OLABİLİR”

ECB, tahvil alımlarının son iki çeyreğe göre daha yavaş hareket edebileceğini açıkladı. ECB’nin iletişiminde, bankanın varlık alım programı kapsamındaki net alımların ayda 20 milyar Euro ile devam edeceği vurgulandı. “Geçiş döneminde enflasyon hedefin biraz üzerinde olabilir.” mesaj alındı.

Açıklamaya göre, en az Mart 2022’ye kadar PEPP’de 1.850 milyar Euro’luk net varlık alımı bekleniyor veya “Koronavirüs krizinin sonu” Karar verilinceye kadar devam edeceğinin altı çizildi.

ECB faiz oranlarını değiştirmedi

FUAR AÇIKLAMASI

ECB’den yapılan açıklamada, Yönetim Konseyi’nin bugünkü toplantısında faiz oranlarını değiştirmeme ve kilit faiz oranını sıfır, mevduat faizini eksi yüzde 0,50 ve marjinal fonlama faizini tutma kararı aldığı bildirildi. 0.25’te. yüzde.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu