Ekonomi

ASELSAN’ın yılın ilk yarısındaki cirosu 7 milyar liraya ulaştı

ASELSAN’ın yılın ilk 6 aylık cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 arttı.

ASELSAN'ın yılın ilk yarısındaki cirosu 7 milyar TL'ye ulaştı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin askeri haberleşme ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılır. Askeri elektronik endüstrisi (ASELSAN’ın yılın ilk 6 ayındaki cirosu bir önceki yıla göre yüzde 33 artarak 7 milyar ITL’ye ulaştı. Böylece kurumun brüt karı geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 66 artarken, faiz, amortisman ve vergi öncesi karı (FAVÖK) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 49 artarak 1 milyara ulaştı. 900 milyon lira.

ASELSAN’ın yüzde 27,3 FAVÖK marjı ile net kârı bir önceki yıla göre yüzde 37 artarak 2 milyar 500 milyon ITL’ye ulaştı. Şirketin özkaynaklarının aktiflere oranı %57 olmuştur. Bakiye siparişleri 9 milyar dolar ile 200 milyon dolar arasında gerçekleşti.

“YILIN İLK YARISINDA 711 MİLYON DOLARLIK YENİ SİPARİŞ ALDIK”

Duyuruda pozisyonu belirtilen ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Haluk Görgün, yılın ilk yarısında 711 milyon dolarlık yeni sipariş aldığını söyledi.

ASELSAN'ın yılın ilk yarısındaki cirosu 7 milyar TL'ye ulaştı

“71’E İHRACAT YAPILAN ÜLKE SAYISI”

Görgün, hem ülkenin kritik savunma ihtiyaçlarını karşılamak için görevlendirildiklerini hem de yurtdışında önemli işler yaptıklarını söyledi. “İhracat yaptığımız ülke sayısı 71’e yükseldi. ASELSAN, önümüzdeki dönemde Türk savunma sanayisine katkısını daha da artıracak ve bu tecrübesini sağlık, enerji ve finans teknolojileri gibi savunma dışı alanlara da aktaracak.” terimleri kullandı.

“YEREL ŞİRKETLERDEKİ TÜM KRİTİK UYGULAMALARIN MİLLİLEŞTİRİLMESİNE İNANIYORUZ”

Son 3 yılda iş ortakları ile birlikte 400 ürünü millileştirmeyi başardıklarını vurgulayan Görgün, Türkiye’nin tam bağımsızlığını sağlamak için tüm kritik bileşenleri yerli firmalarla millileştirmeyi görev addettiklerini kaydetti. savunma sanayi ve güvenlik güçlerine hız kesmeden destek vermeye devam ediyor.

ASELSAN'ın cirosu yılın ilk yarısında 7 milyar TL'ye ulaştı

DÜNYADA İLK 50 ARASINDAKİ İLK TÜRK ŞİRKETİ

“Yaşanabilir bir gelecek, verimli bir gelecek” bir sloganla “ISO 50001: 2018 enerji yönetim sistemi” Görgün, sertifikayı almaya hak kazandıklarını belirterek, 2008 yılında 97. sırada yer alan ASELSAN’ın dünya savunma sanayi devleri arasında kalıcı başarısını sürdürdüğünü ve bu yıl 48. sırada yer alarak ilk 50’ye giren ilk Türk şirketi olduğunu ifade etti.

ASELSAN, Brand Finance tarafından düzenlendi “En değerli 100 Türk markası” Listeye göre marka değerini en çok artıran şirket oldu. Geçen yıl 30. sırada yer alan ASELSAN, salgın sürecinde listede 11 basamak birden yükselirken, birçok marka 19. sıraya geriledi.

ASELSAN, savunma sanayinde faaliyet gösteren şirketlerin yüzde 66’sı ile en çok marka değeri katan şirket oldu. Geçen yıl marka notunda AA notu alan ASELSAN, bu yıl notunu AA+’ya yükseltti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu