Ekonomi

ASELSAN Konya’da 800 mühendis istihdam edecek

Meclis Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Altunyaldız, ASELSAN’ın Konya’da 800’ü mühendis olmak üzere 1.200’den fazla çalışanıyla üretime başlayacağını belirtti.

ASELSAN, Konya'da 800 mühendis istihdam ediyor

Türkiye savunma sanayiinin mihenk taşlarından biri olan ASELSAN, konyak tesisiyle umut vaat ediyor. Tesis hakkında bilgi veren AK Parti Konya Milletvekili Altunyaldız, zorlu salgın durumuna rağmen Türkiye’nin dış ticaret performansının hızlı bir toparlanma gösterdiğini söyledi.

“İKİNCİ ÇEYREKTE güçleneceğiz”

Altunyaldız, yılın ilk çeyreğinde ihracatla desteklenen yatırım ve istihdam kaynaklı büyümenin ikinci çeyrekte çok daha güçlü olacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Yılın ilk yarısı ihracatımız açısından büyük bir başarıydı. Haziran ayından bu yana Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık, altı aylık ve yıllık ihracatını gerçekleştiren ülkemiz, bu olumlu performansını Temmuz ayında da sürdürdü. Dış ticaret performansımız 2006 yılında yeni bir aşamaya girdi. İhracatımız 201,5 milyar dolara ulaştı. Bu bizim için psikolojik bir eşik oldu. Türkiye’nin son dönemdeki büyüme, ihracat performansı ve yatırım iştahı hızla ekonomik hedeflerine ulaşıyor. Bir önceki döneme göre ihracat son 12 yılda 201 milyar dolara büyüyerek tarihinde ilk kez 200 milyar doları aştı.”

ASELSAN Konya'da 800 mühendis istihdam ediyor #1

İHRACAT DEĞERİ BİRİM BAŞINA 2,1 DOLARA YÜKSELDİ

Altunyaldız, Konya’nın üretim ve ihracat performansından da etkilendiğini belirtti.

Altunyaldız, Konya’nın Türkiye’de sanayi ve ihracatta dinamik kaliteli ve yüksek teknolojili ürünler için önemli bir merkez olduğunu belirterek, “Macaristan’ın toplam ihracatı tarihi bir seviye görürken, Konya bu dönemde pozitif performansıyla öne çıkıyor. İlimizin ihracatı Temmuz ayında yüzde 8,7 artarken, savunma sanayi başta olmak üzere katma değerli sektörlerde önemli büyüme kaydettik. Yüzde 258 büyüme ilk 7 ayda ürünlere odaklanır. dedi.

ASELSAN Konya'da 800 mühendis istihdam ediyor #2

800 MÜHENDİS, 1200 ÇALIŞAN İSTİHDAM

Altunyaldız, Konya’nın savunma ve havacılık sanayi ihracatında ilk üç içinde yer aldığını belirterek, ASELSAN’ın Konya’daki yatırımının katma değerine değindi.

Altunyaldız, ASELSAN Konya’nın örnek bir yatırım olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“ASELSAN Konya, savunma sanayinde reel büyüme, teknoloji transferi ve gelişimin diğer sektörlere aktarılması açısından son derece değerli oldu. ASELSAN Konya çok hızlı bir şekilde tamamlanarak geçen yıl devreye alındı. Şimdi çeşitli firmalarla üretim ve istihdama başladı. İnşallah 800’ü mühendis olmak üzere 1.200’den fazla çalışanı olacaktır. Bu işler satın alma anında diğer savunma sanayi firmaları ile paylaşılacaktır. Bu da küresel genişlemeyi sağlayacaktır. Konya’da yapılan bu çalışmalar, şehrimizin Türkiye’nin önde gelen firmaları arasında yer aldığını ortaya koymuştur. Türkiye savunma sanayinde ilk üçe giriyor.”

ASELSAN Konya’nın yetenek, beceri ve kalifiye iş gücü açısından önemine işaret eden Altunyaldız, fabrikada 400 kalifiye teknisyenin istihdam edildiğini belirtti.

Fabrikada yoğun bir şekilde Ar-Ge, tasarım ve inovasyon çalışmalarının yapıldığını kaydeden Altunyaldız, sadece Türkiye için değil tüm dost ve kardeş ülkeler için ihtiyaç duyulabilecek ürünlerin üretimi için buranın önemli olduğunu vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu