Ekonomi

ASELSAN ihracat başarılarını artırmaya hazırlanıyor

ASELSAN, son yıllarda büyük ihracat başarısı elde etti. Aynı amaçla katıldığı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda 172 ürün sergiledi.

ASELSAN ihracat başarısını artırmaya hazırlanıyor

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Haluk Görgün, 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nı (IDEF 2021) ve şirketin faaliyetlerini anlattı.

ASELSAN FUARDA MİLLİ DEVLETTE OLDU

Görgün, bu yıl deniz, kara ve hava sistemlerinin yanı sıra uzay teknolojilerine de yer verildiğini açıklayarak, ASELSAN’ın varlığına istinaden millileştirme standı kurulduğunu da ifade etti.

Görgün, “Bu kapsamda geniş bir koleksiyonumuz var. Bu yıl 172 ürün sunuyoruz. Son birkaç yılda yerlileştirilen ve millileştirilen ürün sayısı 400’ü geçiyor. Bu ürünlerin yerlileştirilmesinin ülke ekonomisine katkısı 186 milyon dolar. hafife alınmış bir rakam. Bu ASELSAN boyutudur. “Güç ve kuvvetle değerlendirirsek daha da gelişebileceğini biliyoruz. Bunun için çabalıyoruz. Bu alandaki çalışmalarımızı nasıl geliştirebileceğimizi sürekli düşünüyor ve tartışıyoruz. Paydaşlarımızın fikirlerini alıp uygulamaya koymaya çalışıyoruz. “ dedi.

ASELSAN, ihracat başarısını artırmaya kararlı

“TARİHİN İLK SÖZLEŞMESİNDE 1 MİLYON DOLARLIK İHRACAT SİPARİŞİ TAKİP ETTİK”

ASELSAN olarak hedefin ihracata dayalı büyüme ve kalkınma olduğunu vurgulayan Görgün, geçen yılki verilerin ihracat açısından çok çarpıcı olduğuna dikkat çekti. Görgün, koronavirüs salgını nedeniyle seyahatlerin çok kısıtlı olduğu bir dönemde uluslararası alanda 454 milyon dolarlık uluslararası sözleşme imzalandığını ve tarihlerinde ilk kez 1 milyar dolarlık birikmiş ihracat siparişine ulaştıklarını söyledi.

YURTDIŞINDA YENİ SİPARİŞLER 1/3 -A

ASELSAN’ın geçen yıl toplam 1,2 milyar dolarlık sözleşme imzaladığına işaret eden Görgün, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Geçen yıl ihracat sözleşmelerinin üçte birine imza attık. Eskiden yüzde 10-15 olan bu oran geçen yıl yüzde 30-35’ti. Bu büyük bir başarı. Biz platform üreticisi değiliz. elektronik sensörler, platformlar için yazılımlar Sensörler, komuta ve kontrol sistemleri sağlıyoruz Bu yüzden platform satıcılarıyla iyi ortaklıklar kurarak satışlarını desteklemeye çalışıyoruz.Geçen yıl ilk olarak 6 yeni ülkeye ihracat yaptık.Bu ülkelerden bazıları Avrupa ülkeler. iyi haberlere imza atarak devam ediyorlar. Sürdürülebilir yapımızın olmazsa olmazı ihracat. İyi haberleri duymaya devam ediyorsun. “

ASELSAN, 2 numaralı ihracat başarısını artırmaya hazırlanıyor

“SIPER ile güzel milletimizin korunmasına katkıda bulunuyoruz”

Hava savunma sistemleri konusunda yaptıkları çalışmalar sorulduğunda Haluk Görgün, bu sistemlerde çok önemli işlevleri yerine getiren ekipmanlardan ASELSAN’ın sorumlu olduğunu hatırlattı.

Bunun geçmişten gelen iyi sistemler, tasarım teknikleri ve üretim kabiliyetlerinden kaynaklandığını vurgulayan Görgün, şunları kaydetti:

“ASELSAN, muhabere, arama, komuta kontrol, radar ve dost-düşman tanımlama sistemleri gibi alanlarda tecrübe ve birikime sahiptir. Hava savunma sistemlerine sistem sistemleri, kompleks sistemler denir. Alt sistemler kendi içinde ve alt sistemler içindedir.” Hisar projeleri ile sistemler konusunda çok ciddi beceriler kazanmıştır. Menzilini artıran basamaklı projeleri hayata geçirdik. Hisar’ın etapları var, hendek projesinin de etapları var. Bu projeler arasında çeşitli roketler ve füzeler yer alıyor. Arama kafaları için. ASELSAN füzeleri için. “ASELSAN, Siber’e giden yolda sorumluluğu olabilecek konularda zengin bir bilgi birikimine sahip. Biz de sistemin tamamlanmasına ve güzel ülkemizin korunmasına katkıda bulunuyoruz. Bu yapı taşlarını uzun menzilli bir hava savunma sisteminde ölçeklendirmek ve genişletmek.”

ASELSAN “IKRE” FELKEL GÖLBAŞIBAN

Haluk Görgün, şirketin Gölbaşı yerleşkesindeki çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Görgün, Radar ve Elektronik Harp Sistemleri sektör başkanlığının üniversite bünyesinde faaliyetlerine devam edeceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Binanın iki ucu arası 250 metre. Yanına ikiz yapacağız. Bir ucundan diğer ucuna bakarsanız 500 metrelik bir tesis olacak. İyi tasarlanmış bir tesis yapıyoruz Macunköy. neredeyse tam kalbinde Sistem Teknolojileri (SST) sektörünün Başkanlığını İvedik’e taşımayı planlıyoruz. orada. SST’nin Gölbaşı’na kaydırılmasıyla ağırlık merkezi biraz kaymış gibi görünüyor. Akyurt’ta da teknik olarak ciddi bir yapımız var. Macunköy’de planlamamız devam ediyor. Arkadaşlarımızla SST’nin göründüğü yerleri nasıl değerlendirdiğimizi tartışırız. Birkaç alternatif uygulanabilir. Henüz tam kararı vermedik, ancak az çok şekillendi. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu