Ekonomi

Ardahan’da kuraklık bal üretimini vurdu

Bu yıl iklim değişikliği ve doğal afetler bal üretimini büyük ölçüde etkilerken, bu olumsuz koşullarda çalışmalar aynı şevkle devam ediyor.

Ardahan'da kuraklık bal üretimini vurdu

Arıcılar yeni sezon bal ürünlerini almaya başladı. Doğal bal için ideal bitki florasına sahip Ardahan’da coğrafi işaretli bal üretimine başlandı.

İKİ KARDEŞ BABAYA DESTEK OLUYOR

Babalarının yanında arıcılık eğitimi alan Sudenaz ve Sınaz Özdemir kardeşler, babalarına bal çıkarma konusunda destek oluyor.

“Bu yıl iyi değildi”

16 yaşındaki arıcı Sılanaz Özdemir, 2021’in iyi geçmediğini söyledi. “Kuraklık her arıcıyı etkiledi. Isırık başına 4-5 kilo bal alabildik. Ama gelecek yıl için umut ediyoruz.” dedim.

Ardahan'da kuraklık bal üretimini vurdu #1

DAHA FAZLA ÇALIŞ

Sudenaz Özdemir’de yaşanan kuraklık nedeniyle bölgede çalışamadıklarını ancak balın süzülmesine yardımcı olduklarını ifade ederek, “Bu işi seviyoruz. Bu yıl istediğimiz gibi olmasa da elimizden geldiğince çok çalışıyoruz.” dedim.

Ardahan'da bal üretimine kuraklık dokunuyor #2

“BU DÜŞÜK ÜRÜNÜ KULLANILAN İLK 30 YIL”

Baba Mehmet Özdemir de çiçek balı üretiminde yaşanan kuraklık nedeniyle rekoltede büyük düşüş beklendiğini ifade ederek, “2021 yılı Ardahan’da kurak bir yıldı. Deniz seviyesinden 1.850 fit yüksekte konuşlandık ve arılarımız güçlü olmasına rağmen kovan başına 4 kilo alabildik. Ama ne yazık ki bununla uğraşıyor olmamıza rağmen” 30 yıllık iş böyle bir şey olmadı.Yani kuruydu.Bal alabildik ama bu sene çok farklıydı.

Ardahan'da bal üretimine kuraklık dokunuyor #3

SEZONU BALLARIN BAZI İNSANI OLMADAN KAPATTI

Bazı arıcılar sezonu bal almadan bitirmek zorunda kaldı. “ dedim.

Ardahan VİDEO’sunda bal üretimine kuraklık dokunuşları

Ardahan'da bal üretimine kuraklık dokundu #4

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu