Ekonomi

Anzer balının kilogramı 1.200 liraya çıktı

Rize İkizdere ilçesindeki Anzer yaylasında üretilen ve bir yıldır müşterileri sıraya giren Anzer balı, bu yıl kilogramı 1.200 liraya satılacak.

Anzer balının kilogramı 1.200 liraya yükseldi.

Rize, İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası üzerinde 2300-3 bin rakımda yer almaktadır. Kafkas türlerinin rahminden Bir yıldır üretilip birçok hastalığa iyi geldiği için alıcının hizmetine sunulan bal tükendi.

100 AİLEDE ANZER BALI VAR

Anzer balı üretmek için 100 aile, güneş ışığına göre her yıl Haziran ayında yaylaya 2.500 civarında kovan yerleştiriyor.

AĞUSTOS-EYLÜL BAL SÜTÜ AYI

Ayıların zarar görmemesi için kovanlarını kafeslere kapatan arıcılar, hava durumuna ve çiçeklenmenin bolluğuna bağlı olarak ağustos ve eylül aylarında süt sağarlar.

BAL POLENİNİN ANALİZİ YAPILDI

Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi çatısı altında birleşen arıcılardan toplanan ballar, Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde polen analizi yapılarak kayıt altına alınmakta, mühürlenmekte ve piyasaya arz edilmektedir.

Anzer balının kilogramı 1.200 liraya yükseldi

Geçen yıl 2 ton bal üretildi

Kooperatif başkanı Osman Civelek, 2020 yılında 2 ton bal üretilerek satışa sunulduğunu söyledi.

Civelek, bu yıl yayladaki iyi hava koşulları nedeniyle verimin arttığını vurguladı. “Kooperatif olarak bu yıl 2 ton 400 kilo balı analiz için Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’ne gönderdik. Analiz sonuçlarını aldıktan sonra etiketleyip satacağız.” dedim.

1 kilo Anzer balı 1.200 lire çıktı VİDEO

Anzer balının kilogramı 2 liraya yükseldi

“GİRİŞE GEÇELİM”

Civetek, ekonomik denge gözetilerek bir fiyat politikası geliştirildiğini kaydederek, “Son iki yıldır balı artırmadık. Ekonomik giderlerdeki artıştan dolayı biraz büyüme sağladık. Kooperatif kararıyla Anzer balının kilosunu 1.200 £ olarak belirledik. Biz’ fiyatı belirledim.” 600 liradan yarım lig. Polen fiyatlarında hafif bir artış ile 400 gram polen, 600 gram polen ve 200 gram polen. “300, 10 gram polen 150 lira olarak tanımlandı.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu