Ekonomi

Almanya’da yıllık enflasyon ağustosta yüzde 3,9 oldu

Almanya’da Temmuz ayında yüzde 3,8 olan yıllık enflasyon, Ağustos ayında yüzde 3,9 olarak gerçekleşmiş ve 2 ay süreyle Aralık 1993’ten bu yana en yüksek seviyesini korumuştur.

Almanya'da yıllık enflasyon Ağustos'ta yüzde 3,9 oldu

Almanya Federal İstatistik Dairesi (Destatis), Ağustos ayında ülkedeki fiyat artışlarına ilişkin önde gelen verileri açıkladı.

Buna göre, Temmuz ayında yüzde 3,8 olan yıllık enflasyon, piyasa beklentilerini aşarak Ağustos ayında yüzde 3,9 olmuştur. Enflasyon 2 aydır Aralık 1993’ten bu yana en yüksek seviyesinde kaldı

Enflasyon aylık bazda değişmedi

Enerji fiyatlarının yıllık bazda yüzde 12,6, gıda fiyatlarının yüzde 4,6 ve hizmet fiyatlarının yüzde 2,5 artması dikkat çekiyor.

Almanya’da, AB uyumlu önde gelen TÜFE, Ağustos ayında aylık yüzde 0.1 ve yıllık yüzde 3.4 arttı.

Almanya’da yıllık enflasyonun Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) euro bölgesi geneli için belirlediği yaklaşık %2 hedefini aşmış olması dikkat çekicidir.

Almanya'da yıllık enflasyon 1 Ağustos'ta yüzde 3,9 oldu

YAPILAN KDV İNDİRİMLERİ

Almanya’da hükümet, salgınla ilgili önlemler nedeniyle ekonominin yavaşlamaması için KDV’yi düşürdü. Buna göre, 1 Temmuz-31 Aralık tarihleri ​​arasında bazı temel tüketim malları için yüzde 19 olan KDV oranı yüzde 16’ya ve KDV oranı yüzde 7’den yüzde 5’e düşürüldü. Analistler, ülkede yıllık enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiğine dikkat çekiyor; KDV indirimlerinin tamamlanması, arz darboğazları ve yükselen emtia fiyatlarının etkili olduğunu belirtti.

Ülkede enflasyon en son Aralık 1993’te yüzde 4,3’e ulaşmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu