Ekonomi

Akkuyu NGS’de 4’üncü ünitenin inşası hazırlıklarına başlandı

Akkuyu Nükleer Santrali’nin dördüncü ünitesinin inşaatına başlandı.

Akkuyu Nükleer Santrali'nin dördüncü ünitesinin inşaatı için hazırlıklar başladı

Akkuyu Nükleer Santrali’nden yapılan açıklamaya göre; Ünite 4 reaktör binası, türbin binası, yardımcı reaktör inşaatı ve diğer büyük tesisler için 655 metrekarelik çukur kazı çalışmaları devam edecek.

En düşük çukur 12,5 metre

Bu kapsamda çukurun en alçak noktasındaki derinliği yaklaşık 12,5 metre olacaktır.

600 bin metreküp toprak taşınıyor

Toplamda, işçiler yaklaşık 600.000 metreküp toprağı taşıyor. Kazma çukurları, kayalık toprağın temizlenmesini ve kazılmasını ve drenajın kurulmasını içerir. Ünite 4’ün şantiyesinde ekskavatörler, damperli kamyonlar, matkaplar gibi 20’den fazla inşaat ekipmanı bulunmaktadır.

Öte yandan çalışmalar, Türkiye Cumhuriyeti Nükleer Düzenleme Kurumu tarafından 30 Haziran’da çıkarılan sınırlı çalışma iznine göre yürütülecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdür Yardımcısı ve NGS İnşaat Müdürü Sergei Butckikh şunları söyledi:

Akkuyu Nükleer Santrali'nin dördüncü ünitesinin inşaatı için hazırlıklar başladı

“DÜNYANIN EN BÜYÜK NÜKLEER İNŞAAT MERKEZİ”

“Bu yıl, Ünite 4 için bir inşaat ruhsatı almayı ve önümüzdeki yılın başlarında ünitenin tam inşaatına başlamayı umuyoruz. Yıl sonuna kadar reaktör ve türbin binalarının taban plakaları için beton dökümü başlayacak, ardından plakalar güçlendirilecek. Böylece Akkuyu Nükleer Santrali aynı anda 4 santrali işletmektedir. “Bu, ünitenin inşa edileceği dünyadaki en büyük nükleer inşaat merkezi olacak. Bu, dünya nükleer endüstrisi tarihinde eşi görülmemiş bir durum. Dört nükleer santralin inşası, yüksek konsantrasyonda kaynak gerektirecek, ancak biz tamamen bunun için hazırlandı.”

Akkuyu Nükleer Santrali'nin dördüncü ünitesinin inşaatı için hazırlıklar başladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu