Ekonomi

Adıyaman’ın ‘geven’ balında yüksek rekolte bekleniyor

Ülke genelinde yaşanan kuraklığa rağmen Adıyaman başta olmak üzere bazı bölgeler arıcılıkta iyi bir dönem geçirdi.

Adıyaman “geven” balında yüksek verim bekleniyor

Ana geçim kaynağı arıcılık olan Adıyaman’ın Sincik ilçesinde üretilen tescilli balın rekoltesindeki artış üreticiyi güldürdü.

Gaffar Tuncer, Koordinasyon ve Tarımsal Raporlama Başkanı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü “Tarımdaki kuraklık bal verimini olumsuz etkilemedi, tam tersine bal üretiminde artış bekliyoruz.” dedim

Bal üretiminde yüzde 15 artış

Tuncer, Adıyaman’da arıcılık ve bal üretimi hakkında bilgi verdi. “2020 yılında ilin 63.450 kovanından 631 ton bal aldık. Bu yıl veri çalışmaları devam ediyor ancak bu yıl geçen yıla göre yüzde 15 artış bekliyoruz.” dedi.

Adıyaman geven balında yüksek verim bekleniyor #1

BÖLGEde 35.000 kovan var

Sincik’in Tarım ve Orman Müdürü Özgür Akar da ilçenin en önemli geçim kaynağının arıcılık olduğunu söyledi.

İLÇEDE EKONOMİK ALAN DÜŞÜK

Akar, bu yıl Arıkonak köyünde bal hasadına başladıklarını söyledi. “İlçede tarım arazisi olmaması nedeniyle vatandaşlar bal çiftçiliği yaparak geçimini sağlıyor. Burada irili ufaklı büyükbaş hayvancılık ve arıcılık faaliyetleri yapılıyor. İlçe tarım ve orman müdürlüğüne kayıtlı 35.000 arı kovanımız var. Arıcılarımız bunu bekliyor. geçen seneye göre artacak. Projelerimize devam edeceğiz.”

Adıyaman geven balında yüksek verim bekleniyor #2

SİNCİK GEVEN BALI MARKA TESCİLİNİ ALDI

İlçenin yoğun bir fitofloraya sahip olduğunu kaydeden Akar, ilçede 2016 yılında geven balı üretildiğini söyledi. “Sincik Geven Balı” Firma adına marka başvuru belgesi aldıklarını hatırlattı.

Arıkonak köyünde arıcı Muhtar Mehmet Işık, “Bu yıl köyümüzde hasada başladık, verim yüksek. İnşallah istediğimiz verimi alırız. Balımız tamamen organik olduğu için il dışından ve yurt dışından sipariş alıyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu