Ekonomi

AB’den aday ülkelerin katılım öncesi fonlarına onay

7 yıllık bir süre içinde AB bütçesinden aday ülkelere 14,2 milyar € katılım öncesi mali yardım sağlanacaktır. Reform alanlarında ilerleme olmaması durumunda, yardımın kapsamı ve yoğunluğu değiştirilebilir. Fonlar ülke zarflarından ziyade tematik önceliklere göre sağlanacaktır.

Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri, Türkiye gibi aday ülkeler için Katılım Öncesi Yardım Aracının (IPA III) üçüncü dönemi için 14,2 milyar Euro’luk bir bütçeyi onayladı.

Avrupa Konseyi, aday ülkeler Türkiye, Arnavutluk, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan’ın yanı sıra potansiyel adaylar Bosna-Hersek, Kosova ve İzlanda’ya 2021-2027’de verilecek IPA III fonları için nihai onayın verildiğini duyurdu.

Sonuç olarak, AB bütçesinden 7 yıllık bir süre içinde bu ülkelere katılım öncesi mali yardım olarak 14,2 milyar Euro sağlanacaktır.

Bu fonlar, ülkelerin gelecekte AB üyelikleri için reformlar gerçekleştirmelerine yardımcı olacak.

IPA III kapsamındaki yardım, performansa dayalı bir yaklaşımla adil paylaşım ilkesine uygun olarak sağlanacaktır.

Hukukun üstünlüğü, temel haklar, demokratik kurumlar, kamu yönetimi, ekonomik kalkınma ve rekabet edebilirlik gibi alanlardaki reformlara özel önem verilecektir.
Reform alanlarında gerileme veya ilerleme olmaması durumunda, yardımın kapsamı ve yoğunluğu değiştirilebilir.

Fonlar ülke zarflarından ziyade tematik önceliklere göre tahsis edilecektir. Ülke kaynakları, önceki dönemdeki IPA fonları gibi tahsis edilmeyecektir.

Bu adımdan sonra söz konusu fonların Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından resmi olarak onaylanması gerekiyor.

IPA I döneminde 2007-2013 döneminde, 2014-2020 IPA II döneminde Türkiye’ye yaklaşık 4,5 milyar avro ve 4,4 milyar avro tahsis edildi.

Aday ülkelerin katılım öncesi fonlarının AB onayı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu