Ekonomi

ABD’de enflasyon aylık bazda yüzde 0,3 artış gösterdi

Bugün açıklanan ABD enflasyonu, doların diğer ülke para birimleri üzerindeki etkisini merakla tamamlamasıyla güne damgasını vurdu.

ABD'de enflasyon aylık %0,3 arttı

ABD Çalışma Bakanlığı, küresel piyasaların merakla beklediği tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Ağustos ayı verilerini yayınladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, tüketici fiyat endeksi, beklendiği gibi, Ağustos ayında yıllık yüzde 5,3’e kıyasla, aylık yüzde 0,3 ile beklentilerin altında arttı.

AMERİKAN TÜKETİCİLER İÇİN ARTAN YAŞAM MALİYETLERİ

Buna göre, ABD’li tüketiciler için yaşam maliyeti Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı. Piyasa beklentilerinin altında seyreden TÜFE verileri Temmuz ayında aylık yüzde 0,5 arttı.

YILLIK ENFLASYON 13 YILDAN DAHA YÜKSEK AZALIYOR

Ülkede tüketici fiyat endeksi Ağustos ayında beklentiler doğrultusunda yıllık yüzde 5,3 arttı. Yıllık enflasyon Temmuz ayında yüzde 5,4 ile 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Yavaşlamaya rağmen, bu dönemde yıllık enflasyon yüzde 5’in üzerinde kalmıştır.

ABD'de enflasyon aylık yüzde 0,3 artarak 1 numara oldu

EN YÜKSEK ARTIŞ YAKITLARDA DEĞERLENDİRİLİR

Ağustos ayında tüketici fiyatlarının yükselmesinde akaryakıt, gıda ve konut endekslerindeki yükseliş etkili oldu. Bu dönemde en büyük aylık artış yüzde 2,8 ile akaryakıt fiyat endeksinde gerçekleşti.

Enerji endeksi aylık yüzde 2 artarken, enerji hizmetleri endeksi yüzde 1,1 arttı. Gıda fiyat endeksi de aynı dönemde yüzde 0,4 arttı.

BEKLENTİYLE DAHA FAZLA ENFLASYON ARTTI

Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen Çekirdek TÜFE Ağustos’ta yüzde 0,1 arttı. Temel TÜFE piyasası beklentisi aylık yüzde 0,3 artıştı. Çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 4 artarak beklentilerin altında bir seyir izledi. Çekirdek TÜFE Temmuz ayında aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 4,3 arttı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu