Ekonomi

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 6,6 büyüdü

ABD Ticaret Bakanlığı’na göre, ABD ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 6,6, beklentilerin yüzde 0,1 altında büyüdü.

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 6.6 büyüdü

ABD Ticaret Bakanlığı, Nisan-Haziran dönemi için ikinci gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) tahminini yayınladı. ABD ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 6.6 büyüdü.

ABD ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,3 büyüdü. İkinci çeyrekte piyasa, ekonominin yüzde 6,7 oranında büyümesini bekliyordu. Ülkenin Temmuz ayında yayınlanan öncü verileri, ekonominin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 6,5 büyüdüğünü kaydetti.

İŞİN YENİ AÇILIŞI BÜYÜMEYİ İLERİYE ARTIRIR

Devam eden ekonomik toparlanma, işletmelerin yeniden açılması ve koronavirüs salgınına karşı devam eden hükümet desteği, ikinci çeyrekte GSYİH büyümesinin ana itici güçleri oldu.

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 6.6 büyüdü

FEDERAL DEVLET HARCAMALARI DÜŞÜYOR

Bu dönemde ABD ekonomisi büyüyordu; Kişisel tüketim harcamalarındaki, hane dışı sabit yatırımlardaki, ihracattaki ve hükümet ve yerel yönetim harcamalarındaki büyüme, azalan özel sermaye yatırımı, hane dışı sabit yatırımlar ve federal hükümet harcamaları ile dengelendi. Aynı dönemde ithalat da arttı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu