Ekonomi

AB üyesi 9 ülke, enerji piyasası reformuna karşı çıktı

Avrupa Birliği’nin (AB) 9 Üye Devleti, yükselen enerji fiyatlarına karşı Birliğin elektrik piyasasının gözden geçirilmesine karşı çıktı.

9 AB Üye Devleti enerji piyasası reformuna karşı çıkıyor

Almanya, Hollanda, Avusturya, Lüksemburg, Danimarka, Finlandiya, Estonya, İrlanda ve Letonya, Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin enerji bakanlarının Lüksemburg’da bugünün enerji fiyatlarını görüşmek üzere yapacağı toplantı öncesinde ortak bir mektup yayınladı.

Mektup, yükselen enerji fiyatlarının küresel olduğuna ve bunun AB ülkelerini de etkilediğine dikkat çekti.

“SENDİKA HUKUKU”

Artışın özellikle düşük gelirli insanları ve KOBİ’leri çok etkilediğini belirten mektupta, AB Komisyonu’nun Üye Devletlerin yükselen enerjiye karşı AB yasalarına uygun olarak alabilecekleri önlemler paketine yer verildi. fiyatlar, memnuniyetle karşıladı.

Mektupta, enerji fiyatlarındaki mevcut artışın dünya ekonomisinin canlanmasına ve fosil yakıtlara yönelik talep ve arz faktörlerine bağlı olduğu vurgulandı. AB enerji piyasası planlaması veya iklim politikası Kaydedilmedi.

9 AB Üye Devleti enerji piyasası reformuna karşı çıkıyor 1

BAHAR YILINDA ENERJİ FİYATLARININ NORMAL DÜZEYLERE DÜŞMESİ BEKLENİYOR

İlkbaharda enerji fiyatlarının ortalama seviyelere dönmesinin beklendiğinin belirtildiği mektupta, AB gaz ve elektrik piyasalarının uzun yıllar içinde kademeli olarak inşa edildiği ve enerji piyasalarının gelişimine müdahalenin düşünülmesi gerektiği belirtildi. çok dikkatli.

Mektupta, enerji fiyatlarındaki artışın fosil yakıt piyasalarından kaynaklandığına, aksine AB’nin gaz ve elektrik piyasalarındaki reformun desteklenemeyeceğine işaret edildi.

Fransa, İspanya, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti ve Romanya gibi ülkeler, AB gaz ve elektrik piyasalarında reform yapılması ve elektrik üretim kaynaklarının ayrıştırılması gerektiğini savunuyor.

9 AB Üye Devleti enerji piyasası reformuna karşı çıkıyor 2

AVRUPA FİYATLARI İLE İLGİLİ ŞİKAYET

Mevcut sistemde, AB’deki elektriğin toptan satış fiyatı, toplam elektrik talebini karşılamak için ihtiyaç duyulan nihai üretici ve genel olarak doğal gaz santralleri tarafından belirlenmektedir.

Kış aylarında Avrupa ülkelerinde doğal gaz talebinin daha da artması ve elektrik fiyatlarının daha da yükselmesi bekleniyor.

Avrupa’da tüketiciler artan gaz ve elektrik fiyatlarından şikayet ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu