Ekonomi

AB ülkeleri enerji fiyatlarına karşı birlik sağlayamadı

AB enerji bakanları bir araya geldi ama enerji fiyatlarında indirim kararı alamadı.

AB ülkeleri enerji fiyatlarına karşı birleşemedi

Avrupa Birliği’ne (AB) üye 27 ülkenin ilgili bakanları, artan gaz ve elektrik fiyatları ile bunlarla mücadele için alınacak önlemleri görüşmek üzere Lüksemburg’da bir araya geldi. Son dönemde hızla yükselen enerji fiyatları karşısında alınacak önlemler konusunda anlaşamadı.

“ENERJİ FİYATI ADIMLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ”

Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson, toplantının sonunda bakanların enerji fiyatları konusunda neler yapılabileceğini ortaya koymak için çalıştıklarını söyledi.

“NÜKLEER ATIKLARIN ÇEVRESEL ETKİLERİNE İLİŞKİN YORUMLAR”

Simson, birçok bakanın nükleer enerjinin yeşil yatırımların sınıflandırılmasına dahil edilmesini istediğini ifade etti. “Hangi enerji kaynaklarının kullanılacağına karar vermek her Üye Devlete bağlıdır. Ülkelerin kendilerine özgü karbon nötrlüğü yolları vardır. Nükleer enerji düşük karbonlu bir enerji kaynağı olarak görülüyor. Ancak, nükleer atıkların potansiyel çevresel etkisi konusunda görüşler farklı. “ dedi.

Bazı üye ülkelerde elektrik fiyatlarının gelişmesinde yenilenebilir ve doğal gaz kaynakları “izole et” Simson, bu ülkelerin elektrik fiyatlarını iki kaynaktan üretim fiyatlarının ortalamasını alarak belirlemek istediklerini söyledi.

AB ülkeleri enerji fiyatlarına karşı birleşemedi #1

MEVCUT BİR MODELİN DEĞİŞTİRİLMESİ YEŞİL DÖNÜŞÜMÜ TEHLİKELİ OLABİLİR

Simson, söz konusu teklife karşı birçok ülkenin mevcut pazar tasarımını desteklediğini belirterek, “Mevcut modeli değiştirmek, pazarın öngörülebilirliğini, rekabet gücünü ve yeşil geçişi tehlikeye atabilir. Mevcut enerji üretim modeli her zaman arz ve talebi bir araya getirir.” terimleri kullandı.

LÜTFEN ORTAK DOĞAL GAZ TEDARİK SÖZLEŞMELERİ

Simson, bazı AB üye devletlerinin ortak doğal gaz tedarik sözleşmeleri yapmak istediğini ve bu sistemin potansiyel fayda ve zararlarının değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

AB ülkeleri enerji fiyatlarına karşı birleşemedi #2

“YENİLENEBİLİR ENERJİDE BAĞIMSIZLIĞA İNANIYORUZ”

Slovenya’nın altyapı bakanı AB Başkanlığı da Jernej Vrtovec, Avrupa’nın iklim dostu ve enerji bağımsızlığı hedefine ulaşması için yenilenebilir enerjiye daha fazla yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

Vrtovec, yapılacak yatırımlara rağmen enerji talebinin sadece yenilenebilir kaynaklardan karşılanamayacağını, Avrupa’da elektrik üretiminde nükleer teknolojilerin de kullanılması gerektiğini kaydetti.

Vrtovec, “Birçok AB üyesi ülke, nükleer enerjinin uzun vadede çözümün bir parçası olduğuna inanıyor. Yenilenebilir ve nükleer enerjinin enerji bağımsızlığına ve iklim hedeflerine katkıda bulunacağına inanıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

ENERJİ RAPORUNDAKİ AB ÜLKELERİ GRUPLARI

AB ülkelerindeki enerji tartışmalarında çeşitli gruplar farkındalık yaratıyor.

Mevcut sistemde, AB’deki elektriğin toptan satış fiyatı, toplam elektrik talebini karşılamak için ihtiyaç duyulan nihai üretici ve genel olarak doğal gaz santralleri tarafından belirlenmektedir.

Almanya, Hollanda, Avusturya, Lüksemburg, Danimarka, Finlandiya, Estonya, İrlanda ve Letonya, yükselen enerji fiyatları karşısında AB elektrik piyasasının gözden geçirilmesine karşı çıkıyorlar. İlkbaharda enerji fiyatlarının ortalama seviyelere dönmesiyle bu ülkeler, AB gaz ve elektrik piyasalarının uzun yıllar içinde kademeli olarak geliştiği enerji piyasalarının gelişimine müdahaleyi çok dikkatli bir şekilde ele almayı düşünüyor.

Fransa, İspanya, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti ve Romanya gibi ülkeler, AB gaz ve elektrik piyasalarında reform yapılması ve elektrik üretim kaynaklarının ayrıştırılması gerektiğini savunuyor.

Fransa’nın öncülüğünde 10’a yakın ülke nükleer santrallerin önemine dikkat çekiyor. Bu ülkeler nükleer santrallerinin AB’nin sürdürülebilir ve yeşil finansal yatırımlar sınıflandırmasına dahil edilmesini şart koşuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu