Ekonomi

3600 meselesinin bu sözleşme sürecinde çözülmesini istiyoruz

Toplu sözleşme görüşmeleri bağlamında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, memur sayısının artırılması için bir teklifte bulunurken 3600 meselesine de çözüm getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,hükümetin emur ve memur emeklilerinin maaşlarına zam teklifini açıkladı.

2022 ve 2023 İÇİN HÜKÜMET TEKLİFİ

Hükümet, memur ve emekli memurlara 2022’nin ilk altı ayında yüzde 5, ikinci 6 ayında yüzde 6, yüzde 6 + 6 ve 2023’ün ilk ve ikinci altı ayında yüzde 5 teklif etti.

Vedat Bilgin: 3600 sorununun ilk sözleşme sürecinde çözülmesini istiyoruz

“BU SÖZLEŞMEYLE ÇÖZÜLECEK 3600 SORUN”

Bakan Bilgin yaptığı konuşmada 3600 ekin sergilenmesi konusuna değinerek, konunun sözleşme sürecinde çözülmesini istediklerini belirtti. “3600 sorununun bu sözleşme süreciyle çözülmesini istiyoruz.” sözleriyle ifade edilmiştir.

“Mülakatlar kritik bir aşamada”

Toplantının açılışında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, sözleşme müzakerelerinde kritik bir aşamada olduklarını söyledi.

Dün kamuda 700 bine yakın işçiyi etkileyen bir çerçeve anlaşma imzalandığını hatırlatan Bilgin, varılan anlaşmanın Türkiye’nin toplumsal dayanışma kültürüne de önemli katkı sağlayacağını söyledi.

“HÜKÜMET BU SORUNU ÇÖZMEK İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMALARI YAPACAKTIR”

Bilgin, memur sözleşmesinin 2021’den 2022’ye kadar olan dönemi kapsadığını, memur ve memur sözleşmesinin ise 2022’den 2023’e kadar olan yılları kapsadığını kaydetti.

“Türkiye’de enflasyon parasal bir sorun değil, maliyet enflasyonu, özellikle döviz kurundaki dalgalanmaların bir yansımasıdır. Enflasyonun bu açıdan ciddi olarak ele alınması gerekiyor. Sosyal koruma kalkanı oluşturmak ve enflasyonla mücadele stratejisine katkıda bulunmak gerekiyor. Derneklerimizin ihtiyaçlarını değerlendirdiğimizde konunun birkaç konuya bağlı olduğunu görüyoruz. Bu sadece ücret artışıyla ilgili değil. Bir numara 3600. Biz de 3600 sorununun bu antlaşmada çözülmesi gerektiği görüşünü kabul ediyoruz. Bu teklifi kabul ediyoruz. Başkanımız bu teklif üzerine bir açıklama yaptı. Bu bağlamda devlet bu sorunun çözümü için gerekli çalışmaları yapacaktır ve yapacaktır. Diğer bir konu ise sözleşmeli personel sorunudur. Sözleşmeli personelin haklarının yeniden düzenlenmesi ve memur haklarının elde edilmesi için de bir teklif var. Bu öneriye benzer bir yaklaşımımız olduğunun altını çizmek isterim. “

Vedat Bilgin: 3600 sorununun çözülmesini istiyoruz VİDEO


3600 EK ENDEKSİ NEDİR?

3600 ek ölçüm cihazı; Memurların aylık maaşı, emeklilik sonrası maaşı ve emeklilik ikramiyesinin belirlenmesinde kullanılır. Yüksek bir ek gösterge, yüksek bir emekli maaşı ve emekli maaşı anlamına gelir. Ek gösterge hemşirelerin, polis memurlarının, din görevlilerinin ve öğretmenlerin maaşlarını ve ikramiyelerini doğrudan etkiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu