Ekonomi

252 milyon fidanı yıl bitmeden dikeceğiz

Pakdemirli Tarım ve Orman Bakanı, yangında yok olan ağaçların yerine ağaçlandırma yapılacağını ve flora değiştirilmeden yangına dayanıklı ağaçların floraya ekleneceğini bildirdi.

Bekir Pakdemirli: Yıl bitmeden 252 milyon fidan dikeceğiz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman yangınlarının ardından yapılacak çalışmalarla ilgili açıklama yaptı.

Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada, yakılan ormanlık alanların ağaçlandırma dışında hiçbir amaçla kullanılmayacağını ve yıl sonuna kadar toplam 252 milyon fidan dikileceğini söyledi.

YANIK ALANLAR YENİLENİYOR

Bakan Pakdemirli, yanan alanların en kısa sürede yeniden yeşillendirileceğini vurguladı.

“ALANIN YAPISINA GÖRE 3 YÖNTEM UYGULANIYOR”

Bakan Pakdemirli, yanan alanların 3 yöntemle yeniden yeşillendirildiğine dikkat çekerek, planlamayla ilgili şu bilgileri verdi:

“Yangınlar soğuduktan sonra yanan odunların özelliği sahadan kaldırılacak. Daha sonra bu alanların yeşillendirilmesinde kullanılan yöntemlerin netleştirilmesi için detaylı bir etüt yapılacak. Ağaçlandırma doğal bitki örtüsü ile uyumlu olacak. 3 yöntem kullanılıyor. arazi yapısına göre ağaçlandırmalarda yangın öncesi yoğun maki bitkilerinin oluşmasında Bölgede bitki türlerinin bulunduğu bazı kayalık ve kayalık alanlar doğal hallerinde bırakılır ve bu alanlar ikinci yönteme göre tarla temizliği sırasında temizlemeden önce tohumların yeterince ekildiği alanlarda bu tohumların çimlenmesi beklenir. Ortaya çıkan fidanlarla bu alanlar da yeşile döner.

Bekir Pakdemirli: İlk yıl bitmeden 252 milyon fidan dikeceğiz

DOĞAL DURUMDA OLMAYAN ALANLAR BÜYÜME HAZIRLANIYOR

Üçüncü yönteme göre, doğal hallerinde bırakılsa bile restore edilemeyen alanlar, saha araştırmasının hemen ardından ekime hazırlanır ve ilk yağmurlardan sonra fidanlar hızlı bir şekilde dikilir.

BÜYÜME KASIM AYI İKİNCİ HAFTADAN BAŞLAYACAK

Bu ekimlerin Kasım ayının ikinci haftasında başlamasını bekliyoruz. Geleceğe Nefes kampanyası ile yıl sonuna kadar her vatandaşa 3 fidan olmak üzere toplam 252 milyon fidan dikeceğiz. “

Bekir Pakdemirli: 2. yıl bitmeden 252 milyon fidan dikilecek

TOHUMLAR VE TOHUMLAR HAZIR

Pakdemirli, Türkiye’nin yanık alanlar başta olmak üzere tüm ağaçlandırma ve erozyon kontrol faaliyetleri için 500 milyon fidan üretim kapasitesine sahip olduğunu vurguladı. “Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış 137 orman fidanlığında yılda ortalama 300 milyon fidan üretiliyor. 2021 yılına kadar fidanlarımıza dikilmeye hazır 273 milyon fidanımız var. Tohum merkezlerimizde de yaklaşık 3 milyar tohum var.” terimleri kullandı.

“Yaban hayatı korumak için meyve veren ağaç türleri ile ağaçlandırma yapılıyor”

Pakdemirli, yakılan alanların 3-5 yıl içinde tamamen yeşillendirileceğini belirterek, şunları kaydetti:

“Yeni ağaçlandırmada rehabilite edilmiş bireylerden elde edilen sertifikalı tohumlardan yapılan fidanlar kullanılacak. Kızılçam ağaçlarının 25-30 yıl gibi daha kısa bir sürede 40-50 yıl çap ve yüksekliğe ulaşması sağlanmalıdır. Sadece bitkiler değil, aynı zamanda Burada ağaçlandırılacak ağaçlandırmalarda yeni ormanlar kurulurken, yaban hayatı da dikkate alınarak meyve bahçesi orman ağaç türleri ile ağaçlandırma yapılıyor.”

BİTKİ DEĞİŞİKLİĞİ, yeni ormanlar oluşturulduğunda DEĞİŞMEZ

Akdeniz ekosisteminin doğal yapısı nedeniyle kızılçam ormanları ve maki bitki oluşumları bulunduğunu hatırlatan Pakdemirli, yeni ormanlar kurulduğunda türün değişmediğini, ancak tamamen kızılçam ile ağaçlandırılmadığını belirtti. ağaçlar.

Bekir Pakdemirli: 3. yıl bitmeden 252 milyon fidan dikiyoruz

REFRAKTER, KULLANILAN ORMAN TÜRLERİNİN EKLENMESİ

Pakdemirli, aylantus, harnup, gladiate, dişbudak, defne, alıç ve meşe gibi yangına dayanıklı, yaprak döken orman ağaç türlerinin en az yüzde 30’unun yeni alanlarda ağaçlandırmada kullanılacağına dikkati çekerek, “Yapımı devam eden yeni ağaçlandırmada yangın koruma şeritleri oluşturulacak. Bu şeritler daha geniş tutulacak ve gerekirse 60-80 metreye çıkarılacak.

AÇIK EMNİYET KEMERLERİ ARASINDA KIBRIS AHŞAP MAĞAZA

Bu şeritlerin çevresinde, şeritlerdeki selvi gibi ateşe dayanıklı türlerle ağaçlandırma yapılır. değerlendirmesini yapmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu