Ekonomi

15.5 milyon TL para cezası

Yayın Kurulu, Ocak-Ağustos döneminde görüşülen 1.306 dosyadan 1.168’inin ilgili mevzuata aykırı olduğunu tespit etti. Konsey bu dönemde 20,9 milyon Litre idari para cezası verdi. Ancak bu dönemde dezenfektan, maske, kolonya ve gıda takviyesi grupları en fazla şikayet konusu oldu. Söz konusu ürün gruplarına verilen toplam ceza 15,5 milyon TL oldu.

Reklam Kurulu, bu yılın Ocak-Ağustos döneminde görüşülen 1.306 dosyadan 1.168’inin ilgili mevzuata aykırı olduğunu tespit ederken, yasaya aykırı olduğu tespit edilen 1.168 dosyadan 928’i askıya alındı. 250 davaya 20 milyon 891 bin 656 lira idari para cezası verildi. Koronavirüs salgını sırasında tıbbi malzeme, gıda ve temizlik malzemelerine olan yüksek talep nedeniyle, billboard başvurularının çoğu gıda, sağlık, kozmetik sektörleri ve temizlik ürünlerine odaklandı. Dezenfektan, maske, kolonya ve gıda takviyeleri en çok şikayet edilen ürün gruplarıdır. Ağustos ayında sağlık, gıda, kozmetik ve temizlik ürünleri sektörlerinde 721 dosya görüşülürken, bu dosyalardan 34’ünün hukuka aykırı olmadığı tespit edildi. Aykırı olduğu tespit edilen 687 davadan 515’i ertelendi, 172’si 15 milyon 506 bin 333 lira idari para cezası ve erteleme oldu. Salgın sürecinde talebin arttığı bu alanlara yönelik incelemeler devam ederken, tüm adaylıklar Yönetim Kurulu tarafından dikkatle değerlendiriliyor.

15,5 milyon TL para cezası

Bu arada bu yıl indirimli satışlarda yanıltıcı uygulamaların önüne geçmek için yoğun bir çalışma programı yürütülüyor. Bakanlık, koronavirüs döneminde sosyal medya reklamlarında yaşanan artışı dikkate alarak, ticari reklam ve sosyal medya fenomenlerinin haksız iş uygulamalarına yönelik soruşturmalara dayanak olarak “Sosyal Medya Etkileyenlerin Ticari Reklam ve Haksız İş Uygulamaları Rehberi”ni yayınladı. tedavi etmek. Söz konusu rehber ile reklam veren tüm kişi, kurum ve kuruluşlara, reklam ajanslarına, medya kuruluşlarına ve tüm kişi, kurum ve kuruluşlara ticari reklamlar ve sosyal medyanın influencerları tarafından yapılan uygulamalar konusunda rehberlik etmeyi amaçlamıştır.

AĞIRLIK İPUCU

15,5 milyon TL para cezası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu